Jak chronić się przed upałami? Ekspert wskazuje niezawodne sposoby

2024-07-10, 12:18

Jak chronić się przed upałami? Ekspert wskazuje niezawodne sposoby
W czasie upałów trzeba pamiętać o nakryciu głowy, okularach i filtrze przeciwsłonecznym na skórę. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Żar leje się z nieba. Termometry wskażą w środę w całym kraju powyżej 30 stopni Celsjusza, a na zachodzie nawet do 35. Tak wysoka temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia. Zapytaliśmy eksperta, jak najlepiej chronić się przed upałami.

W czasie upału trzeba ograniczyć wychodzenie z domu w czasie największego nasłonecznienia, między godzina 10 a 16, należy też zadbać o odpowiedni ubiór. Odzież powinna być lekka, przewiewna - radzi doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

- Staramy się wychodzić albo wcześnie rano, albo późnym popołudniem. Trzeba pamiętać o nakryciu głowy, okularach i filtrze przeciwsłonecznym na skórę. To powinny być wysokie factory rzędu 40-50 - wskazuje.


Posłuchaj

Doktor Michał Sutkowski o tym, jak chronić się przed upałami (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Odpowiednie nawodnienie

Doktor Sutkowski tłumaczy, że w czasie upału bardzo łatwo się odwodnić, trzeba więc pić więcej wody, niż zazwyczaj.

- Musimy uzupełniać elektrolity. To musi być woda zmineralizowana, bo jeżeli nie, to będziemy mieli wyczerpanie cieplne i skurcze cieplne. W przypadkach zaostrzenia chorób takich jak niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, POChP, progresję choroby nowotworowej, lepiej nie wychodzić w czasie największego upału z domu, bo może nam zabraknąć sił, aby wrócić - mówi ekspert.

REKLAMA


Posłuchaj

Doktor Michał Sutkowski przypomina o prawidłowym nawodnieniu (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Podczas upałów okna w domu wychodzące na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte. Najlepiej wietrzyć mieszkanie w nocy. Dla ochłody dobrze jest brać letnie kąpiele lub prysznice.

Upały potrwają kilka dni. Najdłużej - do niedzieli - utrzymają się na południowym wschodzie.

Zobacz także:

IAR/mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej