Jak chronić się przed upałami? Ekspert wskazuje niezawodne sposoby
Żar leje się z nieba. Termometry wskażą w środę w całym kraju powyżej 30 stopni Celsjusza, a na zachodzie nawet do 35. Tak wysoka temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia. Zapytaliśmy eksperta, jak najlepiej chronić się przed upałami.
2024-07-10, 12:18
- W czasie upału trzeba ograniczyć wychodzenie z domu w czasie największego nasłonecznienia, między godzina 10 a 16, należy też zadbać o odpowiedni ubiór. Odzież powinna być lekka, przewiewna - radzi doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
- Staramy się wychodzić albo wcześnie rano, albo późnym popołudniem. Trzeba pamiętać o nakryciu głowy, okularach i filtrze przeciwsłonecznym na skórę. To powinny być wysokie factory rzędu 40-50 - wskazuje.
Posłuchaj
Odpowiednie nawodnienie
Doktor Sutkowski tłumaczy, że w czasie upału bardzo łatwo się odwodnić, trzeba więc pić więcej wody, niż zazwyczaj.
- Musimy uzupełniać elektrolity. To musi być woda zmineralizowana, bo jeżeli nie, to będziemy mieli wyczerpanie cieplne i skurcze cieplne. W przypadkach zaostrzenia chorób takich jak niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, POChP, progresję choroby nowotworowej, lepiej nie wychodzić w czasie największego upału z domu, bo może nam zabraknąć sił, aby wrócić - mówi ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Podczas upałów okna w domu wychodzące na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte. Najlepiej wietrzyć mieszkanie w nocy. Dla ochłody dobrze jest brać letnie kąpiele lub prysznice.
Upały potrwają kilka dni. Najdłużej - do niedzieli - utrzymają się na południowym wschodzie.
- Tropikalne upały przetaczają się przez południe Europy. "40 stopni w cieniu"
- Dantejskie sceny na południu Polski. Podtopione ulice i budynki
IAR/mr
REKLAMA
REKLAMA