"Gniazdownicy" są wyrzutem wobec polityków, że ich nie stać na własne lokum

2024-07-08, 17:00

"Gniazdownicy" są wyrzutem wobec polityków, że ich nie stać na własne lokum
Aż 33 procent osób w wieku 25-34 lata mieszkało z rodzicami wg. danych GUS w roku 2022. . Foto: shutterstock / Hryshchyshen Serhii

- Brak zdolności finansowych do kupna mieszkania lub wynajmu, powoduje, że aż tak wielu Polek i Polaków mieszka z rodzicami - powiedział Szymon Ogórek, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Według danych GUS tzw. "gniazdowników" jest w Polsce 1 mln 700 tys. osób (dane GUS, za roku 2022) co oznacza, że aż 33 procent osób w wieku 25-34 lata wciąż mieszka z rodzicami. Te dane pokazują - zdaniem eksperta - dramatyczny problem młodzieży z dostępem do mieszkań, nawet na wynajem.


Posłuchaj

Szymon Ogórek z PIE mówi o powodach tzw. "gniazdowników", czyli młodych ludzi, którzy nadal mieszkają z rodzicami ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:26
+
Dodaj do playlisty

 

Tylko w nielicznych przypadkach chodzi o problemy zdrowotne, opiekę nad rodzicami. Zbyt mało zarabiają na samodzielne lokum i to pokazuje, że państwo powinno im pomagać przez wspieranie programów budownictwa mieszkaniowego. 


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

REKLAMA


PR24/PR1/ sw

* * *

Audycja: Ekspres Gospodarczy

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Goście: Szymon Ogórek analityk PIE  

REKLAMA

Data emisji: 08 07.2024

Godzina emisji: 16:34


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej