Rozmieszczą pociski hipersoniczne blisko Polski. Jasna deklaracja USA
Biały Dom ogłosił w środę, że w 2026 roku Stany Zjednoczone zaczną rozmieszczanie w Niemczech rakiet dalekiego zasięgu, w tym pocisków hipersonicznych, rakiet SM-6 i Tomahawk.
2024-07-10, 19:22
"Stany Zjednoczone rozpoczną w Niemczech w 2026 r. sporadyczne rozmieszczanie zdolności prowadzenia ognia dalekiego zasięgu w ramach planowania trwałego stacjonowania tych środków w przyszłości" - podano w komunikacie ogłaszającym porozumienie rządów USA i Niemiec.
Jak dodano, docelowo w Niemczech mają stacjonować rakiety SM-6, Tomahawk i wciąż rozwijana broń hipersoniczna, która będzie miała "znacznie dalszy zasięg" niż obecnie rozmieszczone rakiety.
Oświadczenie także ws. Ukrainy
Przywódcy Stanów Zjednoczonych, Holandii i Danii wydali wspólne oświadczenie w sprawie samolotów F-16 dla Ukrainy. Prezydent USA Joe Biden, premier Holandii Dick Schoof i premier Danii Mette Frederiksen zapewnili o działaniach na rzecz dostarczenia Ukrainie myśliwców.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że transfer myśliwców F-16 na Ukrainę trwa, a ukraińscy piloci będą nimi latać już tego lata.
REKLAMA
W oświadczeniu Białego Domu napisano, że rządy Danii i Holandii są w trakcie przekazywania Ukrainie amerykańskich samolotów przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.
Rosyjski terror
Prezydent Ukrainy podziękował Stanom Zjednoczonym, Danii i Holandii za podjęcie decyzji o wzmocnieniu ukraińskich sił powietrznych maszynami produkcji USA.
"To wyraźny sygnał, że zdolność Rosji do terroryzowania narodu, miast i społeczności Ukrainy będzie nadal maleć" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Decyzje szczytu NATO
Pakiet wsparcia dla Ukrainy to jeden z głównych tematów drugiego dnia szczytu NATO w Waszyngtonie. Sojusz przejmie koordynację od Stanów Zjednoczonych nad dozbrajaniem Ukrainy i będzie nadzorować szkolenia ukraińskich żołnierzy. Będzie za to odpowiedzialne dowództwo w niemieckim mieście Wiesbaden.
REKLAMA
Sojusz ogłosi też nowy pakiet wsparcia wojskowego Ukrainy o wartości około 40 miliardów euro. W pakiecie jest również osadzenie w strukturach Sojuszu Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy. Ukraina nie otrzyma jednak, mimo starań, zaproszenia do Sojuszu. Ma usłyszeć, że pakiet wsparcia jest mostem do członkostwa i że zbliży ją do NATO.
- Amerykańska broń na północy Europy. Mówi się o Norwegii, ale w grze także Finlandia i Szwecja
- Infrastruktura NATO i USA w Polsce. Camp Kościuszko, brygada pancerna, grupa bojowa
- Polska zestrzeli rosyjskie rakiety nad Ukrainą? Szef MON wyjaśnia
PAP/IAR/kg/wmkor
REKLAMA