"Ciemność pełna barw". Rafał Boguta i Jakub Haczek o klasyce kina grozy
Audycja "Wszystkie kolory ciemności" to nowy, wakacyjny cykl w Polskim Radiu 24, w którym Rafał Boguta i Jakub Haczek przybliżają słuchaczom świat filmowej grozy, ze szczególnym uwzględnieniem jej najbardziej wyrazistych podgatunków i trendów. Z autorami audycji rozmawiała Maja Kluczyńska.
2024-07-11, 21:35
Początki kina grozy to przełom XIX i XX wieku i filmy Georges'a Meliesa, francuskiego "maga kina". Po nim nadszedł czas niemieckiego ekspresjonizmu i wreszcie do walki o przerażenie widza ruszyło w latach 20. ub. wieku Hollywood. Prawdziwy rozkwit gatunku rozpoczął się w latach 60. XX w. Dziś kino grozy to setki podgatunków, często hermetyczne środowiska fanów i dyskusje o filmach rozpiętych od granic kiczu po arcydzieła.
Posłuchaj
- Ciemność to synonim kina grozy, ale ono jednocześnie skrzy się od barw. Staramy się opowiadać o twórcach, którzy byli też świetnymi operatorami, ukazać w kinie te barwy (…) to kino także pełne pięknej muzyki, kino żywe - zaznaczył Jakub Haczek. Rafał Boguta mówił m.in. o schematach fabularnych charakterystycznych dla kina grozy i o jego najwybitniejszych reprezentantach.
W audycji także wspominano także zmarłego prof. Jerzego Stuhra - aktora, reżysera, pisarza i pedagoga, profesora sztuk teatralnych.
REKLAMA
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Goście: Rafał Boguta i Jakub Haczek, autorzy audycji "Wszystkie kolory ciemności"
Data emisji: 11.07.2024
Godzina: 21.06
PR24/wmkor
Polecane
REKLAMA