Po szczycie NATO. Prof. Baluk: odwlekanie przyjęcia Ukrainy do Sojuszu to zachęta dla Rosji
- Pomimo tego, że Ukraina nie uzyskała zaproszenia do rozmów w kontekście członkostwa, otrzymała zapewnienie, że ta droga do sojuszu jest drogą nieodwracalną. To nie jest ostateczna decyzja, ale ważny komunikat, że dołączy ona do Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk, Dyrektor Centrum Europy Wschodniej na UMCS w Lublinie.
2024-07-12, 21:25
Zobowiązanie do długoterminowego wsparcia Ukrainy i deklaracja o jej "nieodwracalnej drodze do członkostwa", nacisk za Chiny w kontekście wspierania przez nie Rosji i deklaracje o wzmocnieniu sojuszniczej obrony rakietowej - to elementy zawarte w konkluzjach ze szczytu NATO w Waszyngtonie.
Prof. Walenty Baluk przypominał, że Ukraina spodziewała się zaproszenia do rozpoczęcia rokowań dotyczących członkostwa tego kraju w NATO. - Zdawano sobie jednak sprawę, że ta decyzja nie będzie ogłoszona na jubileuszowym szczycie w Waszyngtonie - zaznaczył.
Jak zauważył ekspert, niektóre kraje członkowskie Sojuszu zwlekają ze startem procedury przyjęcia Ukrainy do NATO. - Rozpoczęcie tego procesu nie jest jeszcze członkostwem, art. 5 nie będzie obowiązywał, natomiast byłby to czytelny sygnał dla Rosji, że Ukraina na pewno będzie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odłożenie w czasie tej decyzji będzie oznaczało, że Rosja będzie się starała w dalszym ciągu destabilizować sytuację poprzez wojnę, może nawet będzie dążyła do zamrożenia konfliktu, żeby tę decyzję odwlec - mówił gość audycji.
Posłuchaj
Zakończony w czwartek szczyt NATO w Waszyngtonie zaowocował długą listą podjętych decyzji dotyczących Ukrainy. Najważniejsze z nich to: wzmocnienie jej obrony powietrznej dziesiątkami systemów, deklaracja o przeznaczeniu minimum 40 mld dol. na pomoc wojskową przez najbliższy rok, utworzenie NATO-wskiego dowództwa w Wiesbaden, stworzenie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy, deklaracja zwiększenia produkcji przemysłu obronnego.
REKLAMA
Konkluzje ze szczytu mówią też o szeregu działań mających zbliżyć Ukrainę do NATO, w tym ustaleniu wymogów interoperacyjności wojsk ukraińskich z sojuszniczymi, zbliżenia systemu zakupów uzbrojenia do natowskiego standardu, a także współpracy w zidentyfikowaniu lekcji z obecnej wojny poprzez nowe NATO-wskie centrum JATEC w Bydgoszczy.
Czytaj także:
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Walenty Baluk, Dyrektor Centrum Europy Wschodniej na UMCS w Lublinie
Data emisji: 12.07.2024
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA