Sejm zdecydował ws. aborcji. Poseł KO: nikt nie łudził się, że ustawa wejdzie w życie

2024-07-12, 18:35

- Był to projekt, który dawał szansę na poprawę komfortu prawnego polskich kobiet. Większość polityków wpisujących się w demokratyczny kształt sceny politycznej deklarowała poprawę tych warunków - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Witczak (Koalicja Obywatelska).

Sejm w piątek nie uchwalił nowelizacji kodeksu karnego. Projekt zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Za uchwaleniem ustawy głosowało 215 posłów, przeciw uchwaleniu było 218 posłów, a wstrzymało się 2 posłów.

Na 29 głosujących posłów PSL-TD, tylko 4 było za uchwaleniem ustawy: Agnieszka Kłopotek, Jolanta Zięba-Gzik, Urszula Pasławska i Magdalena Sroka. "Za" było 154 posłów KO, 30 posłów Polski 2050 oraz 26 posłów Lewicy. Żaden z posłów Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 ani klubu Lewicy nie zagłosował przeciwko. W głosowaniu nie wzięło udziału trzech posłów KO: Krzysztof Grabczuk, Waldemar Sługocki, a także Roman Giertych, który był w piątek w Sejmie.

"Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo"

Mateusz Witczak zauważył, że sprawa aborcji od dawna budziła spory, także wśród posłów koalicji. - W sprawach aborcji nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Już w kampanii wyborczej były widoczne różnice i są widoczne na korytarzach sejmowych, tak wygląda rzeczywistość i trudno jest ustalić bardziej postępowe rozwiązania - stwierdził

- Dziś w jakimś sensie zawiodła jedność i sprawczość koalicji 15 października, co do zasady nikt jednak nie łudził się, że ta ustawa wejdzie w życie, bo jest jeszcze prezydent. Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze tego typu ustawy - komentował poseł, zaznaczając jednocześnie, że prace nad ustawą warto kontynuować.

REKLAMA

"Sami lekarze mieli wątpliwości, czy nie łamią prawa"

- Zależy nam na poprawie warunków funkcjonowania polskich kobiet. Depenalizacja ma bardzo merytoryczne podejście, Trybunał Julii Przyłębskiej wespół z PiS tak grzebał przy ustawie aborcyjnej, że jedna z jej przesłanek została de facto zredukowana. Doszło do gorszego zjawiska, nawet sami lekarze mieli wątpliwości, jak reagować w trudnych przypadkach, za rządów PiS mieliśmy dramatyczne przypadki, kiedy były podejrzenia, że lekarze nie podejmowali decyzji, bo nie wiedzieli, czy będą łamać prawo - przypominał Witczak.

Posłuchaj

Mariusz Witczak o odrzuceniu przez Sejm ustawy o dekryminalizacji aborcji (Rozmowa Polskiego Radia 24) 12:48
+
Dodaj do playlisty

Poselski projekt przewidywał zniesienie kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w przerwaniu ciąży. Projekt wcześniej był omawiany w komisji nadzwyczajnej, którą powołano w Sejmie po to, aby to tam pracować nad kilkoma różnymi projektami, dotyczącym kwestii przerywania ciąży.

Czytaj także: 

Obecnie art. 152 Kk mówi, że "kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Przewiduje też taką samą karę za pomoc kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub za nakłanianie jej do aborcji.

***

AudycjaRozmowa Polskiego Radia 24
ProwadzącyPrzemysław Szubartowicz 
Gość: Mariusz Witczak (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 12.07.2024
Godzina emisji: 17.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej