Nielegalne pamiątki. Czego nie przywozić z wakacji, aby uniknąć problemów?
W okresie wakacyjnym wielu Polaków wyjeżdża za granicę, skąd często przywozi pamiątki. Dobrze jest jednak upewnić się, czy są one legalne poza granicami kraju, w którym je kupiono. O tym, czym się kierować przy zakupie pamiątek za granicą mówiła na antenie Polskiego Radia 24 mł. asp. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
2024-07-13, 08:12
Wśród rzeczy, które często są ujawniane w czasie kontroli bagażów turystów, znajdują się m.in. przedmioty wykonane ze zwierząt lub roślin chronionych.
- Jest to ograniczone przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES, która obowiązuje nie tylko w Polsce, ale w większości krajów na świecie. (...) Trzeba sobie zadać pytanie, w jaki sposób taka pamiątka została pozyskana. Najczęściej zwierzęta, które są wykorzystywane do produkcji takich pamiątek są pozyskiwane w wyniku kłusownictwa - mówiła mł. asp. Justyna Pasieczyńska.
***
REKLAMA
Posłuchaj
Niektórzy turyści decydują się na zabranie ze sobą muszli czy fragmentów rafy koralowej. Okazuje się, że tego typu pamiątki, nawet jeśli zostały znalezione na plaży, są nielegalne i mogą przysporzyć kłopotów.
- Nie możemy przywozić takich pamiątek, mimo że znajdziemy je na plaży. Jeśli widzimy taką muszlę lub fragment rafy koralowej - zostawmy to. Zróbmy zdjęcie, nagrajmy film, ale nie zabierajmy takich pamiątek, ponieważ przyczyniamy się do degradacji środowiska - apelowała mł. asp. Justyna Pasieczyńska.
W wyszukiwaniu pamiątek, które turyści próbują nielegalnie przewieźć do Polski, funkcjonariuszom pomagają m.in. szkolone psy. Każda walizka może zostać przeszukana, a ponadto sprawdzona rentgenem lub skanerem.
REKLAMA
- Jeżeli widzimy, że w środku są muszle, walizka, czy torebka, to z pewnością taki bagaż zostanie skontrolowany przez funkcjonariusza. Często podróżni myślą, że wybierając przejście 'nic do zgłoszenia', uniknie kontroli. Tam jednak również funkcjonariusze mogą skontrolować podróżnego i zawartość jego bagażu - powiedziała Pasieczyńska.
- Czy Polacy potrafią odpoczywać? Prof. Mellibruda: najważniejsze to poznać siebie
- Turystyka w Polsce. Powrót do stanu sprzed pandemii
- Atrakcje nieoczywiste. Poznaj najciekawsze miejsca Polski, o których nie wszyscy wiedzą
Więzienie za pamiątki?
Za przewóz nielegalnych pamiątek grożą konsekwencje prawne.
- Należy pamiętać, że nie jest to wykroczenie tylko przestępstwo. Podlega ono karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zostanie to wpisane do Krajowego Rejestru Karnego. To powoduje problemy chociażby ze znalezieniem, lub utratą obecnej pracy - ostrzegała mł. asp. Justyna Pasieczyńska.
REKLAMA
Do każdej pamiątki wykonanej z gatunków zagrożonych, sprzedawca powinien dołączyć specjalny certyfikat. Powinny się na nim znaleźć takie informacje jak gatunek zwierzęcia, dane hodowli czy wiek zwierzęcia. Chcąc przywieźć pamiątki z innego kraju należy zawsze zapoznać się z przepisami i limitami, które obowiązują. Te informacje znajdują się na stronie Krajowej Administracji Skarbowej, w biurach podróży, Ministerstwie Klimatu, lub po prostu w Internecie.
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
Goście: mł. asp. Justyna Pasieczyńska (rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej)
REKLAMA
Data emisji: 12.07.2024
Godzina emisji: 15.15
PR24/egz
REKLAMA