Ważne głosowanie w Strasburgu, ważą się losy von der Leyen. Możliwe dwa scenariusze
Europosłowie zdecydują dziś, czy Ursula von der Leyen pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na sesji plenarnej w Strasburgu, poprzedzi je wystąpienie von der Leyen.
2024-07-18, 06:45
Pozostawienie w rękach von der Leyen u sterów Komisji Europejskiej poparli na szczycie w Brukseli przywódcy krajów Unii. Teraz ich decyzję muszą jeszcze poprzeć eurodeputowani.
Odświeżenie lub stabilność
Jeśli Niemka nie uzyska poparcia większości, czyli co najmniej 361 europosłów, to w ciągu miesiąca szefowie państw będą musieli wskazać kolejnego kandydata bądź kandydatkę na szefa KE. Także ta osoba będzie musiała uzyskać poparcie większości europosłów, co opóźni proces tworzenia Komisji.
Jeśli natomiast Ursula von der Leyen uzyska w czwartek poparcie większości eurodeputowanych, to oznacza, że zostanie na drugą kadencję, będzie więc mogła w najbliższych miesiącach rozpocząć rozmowy w sprawie poszczególnych komisarzy tak, by na jesieni Komisja Europejska - w nowym składzie - mogła zacząć pracę.
Jak informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, zwolennicy takiego scenariusza przekonują, że w Komisji Europejskiej potrzebna jest stabilność wobec wojny w Ukrainie i wyborów prezydenckich w USA.
REKLAMA
Zdania są podzielone
Ostatnie tygodnie Ursula von der Leyen spędziła na przekonywaniu deputowanych do swojej kandydatury. - Zabiega we wszystkich frakcjach politycznych o poparcie. Nie poleciała nawet na szczyt NATO do USA, żeby uzbierać głosy - powiedziała Polskiemu Radiu europosłanka Jadwiga Wiśniewska z Prawa i Sprawiedliwości, przeciwna kandydaturze von der Leyen.
Czytaj także:
- Koalicja PO-PSL otrzymała stanowiska w Parlamencie Europejskim
- Naruszenie traktatów i zasad współpracy. Pierwsza rezolucja nowego PE uderza w Orbana
- Ważna funkcja w PE dla Polaka. Europoseł jednym z pięciu kwestorów
- Jestem umiarkowanym optymistą, bo nigdy nie wiadomo jakie emocje będą miały miejsce kolejnego dnia - stwierdził z kolei Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, który zagłosuje za kandydaturą Niemki.
Posłuchaj
Niepewny wynik głosowania
Ursulę von der Leyen otwarcie popierają centroprawica, centrolewica i liberałowie, czyli trzy grupy mające w sumie większość ponad 400 europosłów. Mimo to, wynik głosowania nie jest pewny, szacuje się bowiem, że od 10 do 15 procent deputowanych może zagłosować niezgodnie z zarządzeniem władz swoich partii.
REKLAMA
To spowodowało, że Ursula von der Leyen szukała też głosów wśród zielonych czy konserwatystów. W tej ostatniej grupie jest Prawo i Sprawiedliwość, które zagłosuje przeciw, ale poparcie dla Niemki zapowiadają Włosi, Czesi i Belgowie.
IAR/ mbl
REKLAMA