Ogromny wzrost zachorowań na COVID-19. Najgorsze przyjdzie jesienią

2024-07-19, 17:47

Ogromny wzrost zachorowań na COVID-19. Najgorsze przyjdzie jesienią
Eksperci alarmują: dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19. Foto: Stefano Guidi/Shutterstock

Lekarze notują dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca. Jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu - alarmują eksperci.

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zwrócił uwagę, że obecnie obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań w ciągu miesiąca. - Gdybyśmy założyli, że fala rozpoczęła się z końcem czerwca, potrwa ona mniej więcej do przełomu października i listopada ze szczytem w połowie września - powiedział.

Gorączka, kaszel, zapalnie spojówek i ból gardła to typowe objawy. Do zapalenia płuc występuje rzadko.

W zakażeniach dominuje wariant SARS-CoV-2 o nazwie Omikron, wciąż pojawiają się kolejne jego podwarianty, takie jak Kraken, Pirola, a ostatnio m.in. JN1 i wariant KP.

- Wariant JN wywołuje większą aktywność wirusa w jelitach, co zmienia nasze podejście. Wiele osób, które mają biegunkę, wymioty i bóle brzucha traktują to - zwłaszcza w czasie wakacji - jako objawy zatrucia pokarmowego i nie wykonują testów. W efekcie wariant JN zwiększa ryzyko zakażenia - toalety w miejscach publicznych stają się ważnym ogniwem przenoszenia wirusa - powiedział szef GIS.

REKLAMA

Po COVID-19 co piąta osoba może mieć przewlekły stan zapalny, który prowadzi do autoagresji i uszkodzenia metabolicznego, co skutkuje m.in. cukrzycą i niewydolnością krążenia. - To jest największy problem - na covid można chorować co sezon. Nie wiemy, u kogo wystąpią powikłania pocovidowe, ani jak leczyć tę chorobę, bo w tej chwili nie ma żadnego skutecznego leku na pocovidowy przewlekły stan zapalny - stwierdził dr Grzesiowski.

Trwa walka z nowymi wariantami wirusa. Nowa szczepionka

Firma Novavax złożyła wniosek o rejestrację zmodyfikowanej szczepionki opartej na wariancie JN1. Jeśli firma zarejestruje szczepionkę w optymistycznym wariancie do połowy sierpnia, to realnie ta szczepionka pojawi się w magazynach w drugiej połowie września.

- Może się okazać, że szczepienia przed październikiem będą mało prawdopodobne. To jest problem, bo obecnie tych szczepionek w ogóle nie ma. Nie mają ich też Niemcy, Holendrzy czy Duńczycy. Po prostu świat nie nadąża z produkcją nowych szczepionek zgodnie ze zmianami wirusa - dodał dr Grzesiowski.

Czytaj także:

- Każda osoba, która czuje, że znajduje się w grupie ryzyka, lub że w jej otoczeniu są takie osoby, powinna skorzystać ze szczepień - powiedział z kolei Prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

REKLAMA

Pandemia koronawirusa

SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona u osób dorosłych m.in. gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem, ale może przebiegać bez objawów lub przy niewielkim ich nasileniu, a ostatnio także z nasilonymi objawami ze strony układu pokarmowego.

O potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca 2020 r. Na mocy kolejnych rozporządzeń Rady Ministrów, ale także m.in. ministra zdrowia czy resortu edukacji, regulowano następnie kwestię ograniczeń i restrykcji, w tym np. kwarantanny; obowiązku zasłaniania nosa i ust; zdalnej nauki; funkcjonowania kin, teatrów i muzeów; działania obiektów handlowych, hotelowych czy sportowych; gastronomii; imprez masowych; zgromadzeń czy sprawowania kultu religijnego. Od marca 2022 nie ma już obowiązku izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19.

Przed ciężkim przebiegiem zachorowania i hospitalizacją chronią szczepienia. Zaszczepić może się każda osoba powyżej szóstego miesiąca życia. Zgodnie z danymi z piątku z godz. 10.30, zamieszczonymi na stronach rządowych, w Polsce wykonano dotąd ponad 58 mln 575 tys. szczepień przeciw COVID-19. 

Czytaj również:

dn/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej