COVID-19 jest w Polsce od 4 lat. Czy kiedyś pozbędziemy się koronawirusa?

Od czterech lat w Polsce oficjalnie obecny jest COVID-19. To choroba zakaźna wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2, która począwszy od przełomu lat 2019-20, w ciągu zaledwie kilku miesięcy wywołała światową pandemię, powodującą prawie 7 mln zgonów.

2024-03-05, 00:26

COVID-19 jest w Polsce od 4 lat. Czy kiedyś pozbędziemy się koronawirusa?
Mijają 4 lata od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Foto: Dragana Gordic/Shutterstock.com

Pierwsze zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wykryto 4 marca 2020 roku. 

4 lata temu pandemia COVID-19 dotarła do Polski. "Koronawirus stał się endemiczny"

Krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz powiedziała, że pandemia przypomniała, jak groźne są choroby zakaźne.

Podkreśliła, że przez cztery lata doszło do endemizacji wirusa, co oznacza, że stale występuje w naszym kraju podobna liczba zakażeń. - Złagodniał i słał się mniej zakaźny, ale nie chcę przez przez to powiedzieć, że choroba nie jest groźna - powiedziała profesor.

Podkreśliła, że COVID-19 jest nadal groźny, szczególnie dla osób starszych i z chorobami współistniejącymi. Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz wskazała, że obecnie są leki łagodzące objawy COVID-19 oraz szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

REKLAMA

Epidemia COVID-19 w Polsce. Miliony zakażeń, tysiące zmarłych

Przez cztery lata zarejestrowano w Polsce ponad 6,66 mln zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarło przeszło 120,5 tysiąca chorych na COVID-19. W związku z pandemią 14 marca 2020 roku w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, zaś już 20 marca tego samego roku stan zagrożenia zmieniono na stan epidemii.

15 maja 2022 roku w całym kraju odwołano stan epidemii, przywracając znów stan zagrożenia epidemicznego. Ten został odwołany ostatecznie 1 lipca 2023 roku. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, na różnych etapach rozwoju światowej pandemii i epidemii w Polsce, w kraju obowiązywały różne ograniczenia odnoszące się do społeczeństwa.

Najbardziej radykalne zostały wprowadzone w początkowych miesiącach epidemii w Polsce. W tym okresie przez pewien czas panował nawet zakaz przemieszczania się.

Czytaj również:

Posłuchaj

Krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz podkreśliła, że przez cztery lata doszło do endemizacji wirusa, czyli że stale występuje w naszym kraju podobna liczba zakażeń (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

IAR/PolskieRadio24.pl/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej