Dziś Światowy Dzień Słuchu. Prof. Henryk Skarżyński: bardzo ważna jest profilaktyka

Coraz więcej ludzi ma problemy z słuchem - według badań specjalistów na świecie z powodu utarty słuchu cierpi ok. 1,5 miliarda osób, a połowa osób po 65. roku życia ma kłopoty z komunikacją, właśnie z powodu utraty słuchu. W sobotę obchodzimy Światowy Dzień Słuchu.

2024-03-03, 09:31

Dziś Światowy Dzień Słuchu. Prof. Henryk Skarżyński: bardzo ważna jest profilaktyka
Światowy Dzień Słuchu - jak dbać o słuch. Foto: Shutterstock/Ground Picture

- Narządy słuchu są niezwykle delikatne, z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka, między innymi unikanie zakażeń i chorób dróg oddechowych - mówi dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński. Jak dodaje, "należy unikać przyczyn, które doprowadzają do problemów słuchu".

Jest to oczywiście trudne, bo często trudno uniknąć infekcji górnych dróg oddechowych, podczas których dochodzi do pewnych zmian słuchu. - Trudno też uniknąć zakażenia COVID-19, po którym w ostatnich latach coraz częściej rozpoznajemy głębokie wady słuchu - podkreśla specjalista.

Światowy Dzień Słuchu. Unikanie nadmiernego hałasu

Z kolei audiolożka prof. Elżbieta Włodarczyk podkreśla, że bardzo ważne jest unikanie nadmiernego hałasu. - Przestrzeń publiczna jest zaśmiecona hałasem, dlatego bardzo trudno jest unikać hałasu, ale w miarę możliwości nie powinniśmy go sobie dokładać. Słuchając muzyki, nie powinniśmy przekraczać komfortowych natężeń i nie przesadzać z ilością dźwięku. Jeżeli zabieramy dzieci na zawody sportowe, do hali, na stadion warto pamiętać, by założyć im słuchawki chroniące przed nadmiernym hałasem - mówi.

Ubytek słuchu często określany jako jest jako "niewidzialna niepełnosprawność", dlatego tegoroczne hasło Światowego Dnia Słuchu to: "Zmiana sposobu myślenia: sprawmy, aby pielęgnacja uszu i słuchu stała się rzeczywistością dla wszystkich!". Hasło wzywa do globalnej solidarności i działań na rzecz poprawy zdrowia słuchu ludzi.

REKLAMA

Posłuchaj

Elżbieta Włodarczyk: słuchając muzyki nie powinniśmy przekraczać komfortowych natężeń (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej