To może być przełom. Naukowcy ze Szczecina pozyskali pestycyd z groźnej bakterii

2024-07-23, 13:18

To może być przełom. Naukowcy ze Szczecina pozyskali pestycyd z groźnej bakterii
Pałeczka ropy błękitnej może przyczynić się do opracowania biologicznego środka ochrony roślin. Foto: Rafał Molenda/Radio Szczecin

Nowatorską technologię wytwarzania biologicznego środka ochrony roślin udało się opracować specjalistom z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Złożono już wniosek patentowy.

Pozyskanie z groźnej bakterii pestycydu może być kluczowym odkryciem w kontekście Zielonego Ładu, ponieważ jednym z elementów planu jest ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów.

Obecnie znacząca część tego, co jemy jest obficie podlewana chemicznymi środkami ochrony roślin. Chemię - twierdzą naukowcy ze Szczecina - można zastąpić. W jaki sposób? Trzeba zmusić do współpracy pałeczkę ropy błękitnej. 

Posłuchaj

Sukces szczecińskich naukowców. Relacja Rafała Molendy z Radia Szczecin (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Ta bakteria ma dwie twarze. Można z tego skorzystać

To bakteria owiana złą sławą, ma "dwie twarze". - Z jednej strony często występuje w szpitalach. Jest bakterią drugiej klasy bezpieczeństwa, czyli bakterią patogenu, która robi problem wtedy, kiedy nasz organizm słabnie - tłumaczy doktor Adrian Augustyniak z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie.

Z drugiej strony - mówi specjalista - ropa błękitna "ma duży potencjał do tego, żeby wytwarzać cząsteczki takie jak piocyjanina". 

REKLAMA

Czytaj także:

Pałeczka ropy błękitnej wytwarza substancję niszczącą inne bakterie i grzyby. Likwiduje w ten sposób "konkurencję" i zyskuje przestrzeń życiową.

Właśnie tę właściwość wykorzystali szczecińscy naukowcy, pracujący nad stworzeniem nowatorskiej technologii wytwarzania biologicznego środka ochrony roślin. 

Stosowanie pestycydów chemicznych w rolnictwie na terenie Unii ma być ograniczone o połowę w ciągu najbliższych sześciu lat.

REKLAMA

ms/IAR, Rafał Molenda

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej