Apel przeciwko mowie nienawiści. To reakcja na groźby wobec Tuska, Bodnara i społeczności LGBT

Powodem do wystąpienia z apelem są wydarzenia w Kaliszu. Kilka dni temu na drodze publicznej w tej miejscowości pojawiły się napisy zawierające groźby pod adresem premiera Donalda Tuska, ministra sprawiedliwości Adama Bodnara oraz społeczności LGBT.

2024-07-25, 14:00

Apel przeciwko mowie nienawiści. To reakcja na groźby wobec Tuska, Bodnara i społeczności LGBT
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/John Gomez

Prawie 40 organizacji i osób prywatnych podpisało się pod apelem przeciwko szerzeniu mowy nienawiści w polskim życiu publicznym. Inicjatorami apelu są Instytut Spraw Publicznych i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Posłuchaj

Apel przeciwko mowie nienawiści w życiu publicznym (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Katarzyna Zacharska z Instytutu Spraw Publicznych podkreśliła, że bezpośrednim powodem do wystąpienia z apelem są wydarzenia w Kaliszu. Kilka dni temu w tym mieście, na drodze publicznej, pojawiły się napisy zawierające groźby pod adresem premiera Donalda Tuska, ministra sprawiedliwości Adama Bodnara oraz społeczności LGBT.

"Kampania prowadzona przeciwko osobom i społecznościom"

Zacharska podkreśliła również, że zdarzenie jest przykładem nabierającej na sile kampanii prowadzonej przeciwko poszczególnym osobom i społecznościom.

Dodała, że wobec niepożądanych zachowań instytucje publiczne nie mogą pozostać obojętne. Zaznaczyła, że reagować powinny zarówno organy państwa, takie jak policja i prokuratura, jak i politycy.

REKLAMA

Autorzy apelu zwrócili się też do obywateli o reagowanie na przejawy agresji zarówno fizycznej, jak i werbalnej.

Czytaj także:

IAR/bartos/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej