Formuła 1. Russell zdyskwalifikowany, Hamilton zwycięzcą GP Belgii

2024-07-28, 17:29

George Russell z zespołu Mercedes wygrał w niedzielę na torze Spa-Francorchamps wyścig Formuły 1 o Grand Prix Belgii, 14. rundę mistrzostw świata. Foto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

George Russell z ekipy Mercedesa został zdyskwalifikowany i stracił zwycięstwo w wyścigu Formuły o Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps. Po kontroli stwierdzono, że masa jego bolidu była niższa od dopuszczalnego minimum. Triumfatorem ogłoszono drugiego na mecie Brytyjczyka Lewisa Hamiltona.

Jak wynika z oficjalnego dokumentu, Russell naruszył jeden z artykułów przepisów technicznych Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), gdyż jego auto ważyło "mniej niż minimalna wymagana masa, czyli 798 kg".

Russell stracił trzecie w karierze zwycięstwo w F1, a drugie w tym sezonie.

Dzięki tej decyzji jego kolega z zespołu Mercedesa - Hamilton awansował o jedno miejsce i oficjalnie odniósł 105. zwycięstwo w zawodach Grand Prix F1.

Na drugą pozycję przesunął się trzeci na mecie kierowca zespołu McLaren Australijczyk Oscar Piastri, a na podium wskoczył Monakijczyk Charles Leclerc z Ferrari. Z piątej na czwartą lokatę awansował broniący tytułu i prowadzący w klasyfikacji tego sezonu Max Verstappen z Red Bull Racing.

Holender z dorobkiem 277 pkt aż o 78 wyprzedza Brytyjczyka Lando Norrisa, który w niedzielę finiszował tuż za nim, oraz o 100 pkt Leclerca.

Następna 15. runda - GP Holandii - jest zaplanowana na 25 sierpnia.