Rozbiła trzy auta na parkingu w Siedlcach. Nie dała rady dmuchnąć w alkomat
Surowe konsekwencje grożą kobiecie, która uszkodziła swoim samochodem trzy inne w Siedlcach. Nie tylko czuć od niej było alkohol, ale też miała zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, dlatego za wyrządzone szkody będzie płacić z własnej kieszeni.
2024-07-30, 15:22
Policjanci z Siedlec zostali w poniedziałek wezwani do interwencji w sprawie kolizji na jednym ze sklepowych parkingów. Kobietę, która rozbiła swoim peugeotem trzy inne samochody zatrzymali świadkowie zdarzenia. Oni też wyczuli od niej silną woń alkoholu.
Na miejscu okazało się, że 56-latka nie umie nawet dmuchnąć w alkomat. Przewieziono ją zatem do szpitala, gdzie liczbę promili wskaże badanie krwi - poinformowała rzeczniczka siedleckiej policji.
Złamane sądowe zakazy
Po sprawdzeniu danych kobiety okazało się też, że ma ona na koncie dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych, została więc zatrzymana do wyjaśnienia sprawy.
Kobieta znów też stanie przed sądem. Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wiąże się z licznymi konsekwencjami. - W razie spowodowania wypadku lub kolizji podczas prowadzenia pojazdu mimo sądowego zakazu osoba taka może być pociągnięta do pełnej odpowiedzialności finansowej za wszelkie szkody - tłumaczyła rzeczniczka siedleckiej policji.
REKLAMA
W takich przypadkach ubezpieczyciel nie pokrywa bowiem kosztów wyrządzonych szkód.
Nieopłacalna jazda po kielichu. Srogie konsekwencje za prowadzenie po alkoholu
Policja przypomina, że prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) to wykroczenie. Może za to grozić kara od 2500 zł do 30 tys. zł lub areszt. Ponadto sąd może nałożyć zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (określonej kategorii bądź wszelkich pojazdów) na czas od 6 miesięcy do nawet 3 lat.
Czytaj także:
- Pijany uderzył w latarnię. Kierowcę zatrzymał policjant na urlopie
- Jechał pijany "po kolejną żonę", doprowadził do tragedii. Jest wyrok
- Czarna seria na polskich drogach. Śmiertelnych ofiar przybywa
Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Karą za nie może być grzywna, którą sąd nalicza w zależności od tego, jaka jest sytuacja majątkowa sprawcy. Kolejna kara, jaka czeka kierowcę prowadzącego pojazd w stanie nietrzeźwości to ograniczenie wolności do maksymalnie 2 lat.
Sąd zobowiązany jest wtedy również do zakazania kierowania pojazdami mechanicznymi – wszelkimi bądź określonych kategorii. Prawo jazdy można stracić na od trzech do 15 lat lub dożywotnio, w przypadku kolejnego przestępstwa tego typu.
REKLAMA
policja.pl, jplegal.pl/ mbl
REKLAMA