Nie żyje Bogumiła Wander. Legenda telewizji miała 80 lat
Po długiej chorobie zmarła spikerka telewizyjna Bogumiła Wander. Informację o jej śmierci potwierdziła rodzina. Z TVP związana była od lat 70. XX wieku, przez dekady towarzysząc widzom także jako prezenterka i konferansjerka. Zapowiadała na żywo programy, prowadziła festiwale muzyczne i koncerty. W TVP pracowała do 2003 roku.
2024-07-30, 21:15
Bogumiła Wander urodziła się 7 października 1943 roku w Kaliszu, w artystycznej rodzinie - ojciec był muzykiem, mama aktorką lalkarką. Po maturze chciała studiować historię sztuki, ostatecznie jednak zdecydowała się na historię, ale z wyboru nie była zbyt zadowolona i wciąż szukała swojej ścieżki.
Gdy pod koniec lat 60. usłyszała o konkursie na spikera w łódzkiej telewizji, nie wahała się ani przez chwilę. - To była szansa wejścia w inny świat i nie mówię tu wcale o chęci bycia popularną. Po prostu kierowała mną ciekawość życia - opowiadała w "Super Expressie". Udało się jej przejść przez wszystkie cztery etapy i w ten sposób dostała swoją pierwszą pracę.
Okazało się, że kamera ją kocha, widzowie również; ceniono ją za profesjonalizm, zachwycano się jej charyzmą, niezwykłą barwą głosu, urodą i prezencją (Wander mówiła, że nie miała stylisty, sama odpowiadała za swoje stroje czy makijaż).
Z Łodzi do Warszawy i na festiwalowe sceny
W 1971 roku zaczęła pracę w centrali TVP w Warszawie. Zapowiadała na żywo programy w programach pierwszym i drugim, zajmowała się także prowadzeniem festiwali piosenki w Opolu, Sopocie i Zielonej Górze.
REKLAMA
Posłuchaj
Nie żyje Bogumiła Wander (IAR) 0:49
Dodaj do playlisty
W roku 1979 przerwała pracę w telewizji i wyjechała z mężem do Brukseli. Powróciła w roku 1982. W późniejszych latach, obok pracy jako spikerka, zajęła się również produkcją telewizyjną o tematyce artystycznej i przygotowywaniem cyklicznego magazynu baletowego "Życie na pointach".
Dziennikarka, dokumentalistka
W 1989 roku została członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w którego zarządzie pracowała 10 lat. Zajmowała się także produkcją telewizyjną. Nakręciła między innymi dwa filmy dokumentalne: o Conradzie Drzewieckim i Andrzeju Strumille. Na Woronicza pracowała do 2003 roku.
Czytaj także:
- Spikerki i spikerzy Polskiego Radia
- Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych
- Janina Sztompka-Grabowska. Jej głos rozpoczął dzieje Polskiego Radia
Od 2020 roku zmagała się z chorobą Alzheimera. Informację o jej śmierci przekazała we wtorek "Gazecie Wyborczej" jej rodzina.
IAR, gazeta.pl, interia.pl / mbl
REKLAMA
kmp
REKLAMA