Pierwszy F-35 dla Polski właśnie dostaje powłokę, która czyni go niewidocznym dla radarów
Pierwszy wielozadaniowy myśliwiec F-35 dla Polski został przetransportowany do zakładu prac wykończeniowych, gdzie zostanie pokryty powłoką zmniejszającą wykrywalność.
2024-08-02, 18:36
Koncern Lockheed Martin poinformował, że samolot oznaczony jako AZ-01 został przeniesiony do obiektu prac wykończeniowych, aby otrzymać powłokę stealth, co "przybliża go o krok do rolloutu". Informację tę zamieścił również Sztab Generalny WP.
Polska podpisała w 2020 r. umowę na 32 samoloty F-35 za 4,6 mld dolarów. Pierwszy egzemplarz zostanie ukończony w bieżącym roku i początkowo posłuży do szkolenia polskiego personelu w USA. Do Polski pierwsze samoloty przylecą w 2026 r., a dostawy mają się zakończyć w 2030 r.
Na razie nie będzie miał biało-czerwonych szachownic
Program F-35 rozpoczęto w 1993 r. jako wspólny myśliwiec uderzeniowy dla wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych; od 2021 r. program nosi nazwę Joint Strike Fighter (JSF), a kontrakt otrzymał Lockheed Martin. Opracowano warianty do konwencjonalnego startu i lądowania oraz wersje pokładowe, w tym do skróconego startu i pionowego lądowania.
REKLAMA
Samolot zaprojektowano do walki powietrznej, atakowania celów naziemnych i zadań rozpoznawczych. Dzięki wysokiej świadomości sytuacyjnej i obniżonej wykrywalności, którą zapewniają kształt płatowca i powłoki pochłaniające promieniowanie radarowe, będzie mógł działać na terytorium przeciwnika. Z tego powodu samoloty nie otrzymają tradycyjnych biało-czerwonych szachownic, a oznaczenia zostaną wykonane w technologii obniżonej widzialności z użyciem powłok w różnych odcieniach szarości.
- Broń z USA a bezpieczeństwo Polski. Ignaczak-Bandych o spotkaniu prezydenta ws. F-35
- Polskie F-35 z bronią jądrową? Gen. Polko: zależy nam na odstraszaniu
Pod koniec lipca Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP, który dopuści stosowanie szachownic o obniżonej widzialności.
REKLAMA
W konkursie Sztabu Generalnego zdecydowano, że polskie F-35 będą się nazywać "Husarze". Do tej pory w lotnictwie nazwy poszczególnych statków powietrznych opisywano nazwami ptaków drapieżnych. Stąd w polskim wojsku funkcjonują m.in. śmigłowce o nazwie Sokół czy samoloty wielozadaniowe F-16 nazywane Jastrzębiami.
PAP/mp
REKLAMA