Ukraińcy otwierają coraz więcej firm w Polsce. Tę branżę wybierają najczęściej
W Polsce jest coraz więcej małych firm prowadzonych przez obywateli Ukrainy. Ukraińcy najchętniej idą w budowlankę, a Ukrainki w usługi i handel.
2024-08-07, 15:20
Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) zakładanych w Polsce przez obywateli Ukrainy. W ciągu ostatnicego 2,5 roku przybyło ich niemal 60 tysięcy. Chęć Ukraińców do zakładania JDG w Polsce znacząco wzrosła po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym 2022 roku.
W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 obywatele Ukrainy zarejestrowali łącznie 377 działalności gospodarczych, by w marcu tamtego roku liczba ta urosła do 296, a w kwietniu już do 847. Najwięcej nowych firm Ukraińcy założyli w lipcu 2023. Wtedy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej odnotowano 3116 nowych działalności gospodarczych obywateli Ukrainy.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego własna działalność może być dla wielu Ukraińców alternatywą dla pracy na etacie. Nie wiadomo jednak, ilu obywateli Ukrainy dobrowolnie zdecydowało się na takie rozwiązanie, a ilu zostało do tego "zachęconych" przez pracodawców.
Mężczyźni w sektorze budowlanym, kobiety w sektorze pozostałych usług
W pierwszej połowie 2024 roku Ukraińcy założyli 11,2 proc. nowych firm w Polsce. To oni też prowadzą 77 proc. działalności gospodarczych zarejestrowanych w naszym kraju przez cudzoziemców. W większości nowe firmy zakładają mężczyźni - w pierwszej połowie 2024 roku Ukrainki założyły 35 proc. ukraińskich działalności gospodarczych w Polsce. Szczytem udziału Ukrainek był lipiec 2022, gdy odpowiadały one za 44 proc. rejestracji.
REKLAMA
Mężczyźni z Ukrainy swoje JDG prowadzą przede wszystkim w budownictwie (23 proc. nowych firm w 2024) oraz w sektorze informacji i komunikacji (19 proc.). Wśród wszystkich firm założonych przez ukraińskich obywateli płci męskiej dominację budownictwa widać jeszcze wyraźniej, bo firmy z tej branży to 34 proc. wszystkich. Jednak działają oni także choćby w transporcie i gospodarce magazynowej (11 proc.) i informacji i komunikacji (23 proc.).
W przypadku Ukrainek 30 proc. firm zajmuje się pozostałą działalnością usługową (np. fryzjerstwem). Ale zajmują się też handlem - ten sektor gospodarki to obszar działania 11 proc. firm należących do Ukrainek.
Są nowe dane. Przybywa Ukraińców pracujących na czarno
W końcu czerwca 2024 roku liczba obywateli Ukrainy zgłoszonych w ZUS do ubezpieczenia wyniosła ponad 771 tys. osób. Z tego ponad 446 tysięcy pracowało na etacie, a blisko 292 tysiące pracowało w oparciu o umowę-zlecenie lub agencyjną, które to umowy nie dają pracownikom prawa do płatnego urlopu.
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że wzrósł udział Ukraińców pracujących "na czarno". W 2023 nielegalnie zatrudnieni stanowili 16 proc. objętych kontrolami PIP obywateli Ukrainy - 4742 osoby (w 2022 było to 11 proc.). W przypadku Polaków wykryto 15 738 osób pracujących na czarno (13,1 proc. skontrolowanych). W 2022 wprowadzono uproszczenia procedur legalnego zatrudniania obywateli Ukrainy.
REKLAMA
- Ukraińcy w Polsce. Kluczowa data, będą duże zmiany
- Ukraińcy nadal uciekają przed wojną. Jednoznaczna prognoza
- Ukraińcy wydają w Polsce coraz więcej. Rosną też zarobki
PIE/ZUS/PIP/AM/wmkor
REKLAMA