Wakacje od ZUS. Jeden miesiąc w roku bez składek dla przedsiębiorców

Jeden miesiąc w roku bez składek dla przedsiębiorców. Jutro ministrowie zajmą się projektem ustawy, który wprowadza wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców.

2024-03-18, 10:33

Wakacje od ZUS. Jeden miesiąc w roku bez składek dla przedsiębiorców
Wakacje od ZUS jutro na posiedzeniu rządu.Foto: Shutterstock/ Remigiusz Gora

Dotyczy to włascicieli firm, którzy opłacają składki społeczne za siebie i za nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Wakacje obejmą opłacanie między innymi składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Ta regulacja nie dotyczy obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Według szacunków rządu z wakacji będzie mogło skorzystać około 1,7 mln przedsiębiorców. Koszt tego rozwiązania w tym roku dla budżetu państwa wyniesie półtora miliarda złotych. W kolejnych latach 1,88 mld złotych rocznie.

Szczegóły rozwiązania

Możliwość skorzystania z tzw. wakacji od ZUS będzie dotyczył jednego miesiąca kalendarzowego wskazanego przez osobę zainteresowaną w każdym roku kalendarzowym. Po raz pierwszy taka możliwość ma się pojawić już w listopadzie lub grudniu 2024 r. Odbywać się to będzie w oparciu o wniosek ubezpieczonego. Co istotne, w przypadku ubezpieczenia chorobowego - ze względu na jego dobrowolność -  możliwość skorzystania z ulgi obwarowana będzie dodatkowo koniecznością podlegania pod nie w miesiącu kalendarzowym złożenia wniosku, a także w miesiącu go poprzedzającym. Co ma eliminować ewentualne nadużycia. Konstrukcja ulgi powoduje, że stanowić będzie ona pomoc publiczną realizowaną w formule de minimis. Zastosowanie znajdą zatem zasady i procedury określone w relewantnych aktach prawnych, w tym zwłaszcza w ustawie z 30.4.2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Przepisy mają zabezpieczyć ewentualne próby nadużyć, w związku z tym w nowym art. 17b ust. 3 pkt 1 wskazano brak możliwości skorzystania z tzw. wakacji od ZUS, w przypadku gdy ubezpieczony wykonywał w poprzednim lub w bieżącym roku kalendarzowym pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Jak wskazują autorzy zmian, jeżeli przedsiębiorca założył działalność gospodarczą w 2023 r. i wcześniej w tym samym roku lub też w 2022 r. był pracownikiem danego pracodawcy, a następnie w 2023 r. wykonywał działalność gospodarczą na jego rzecz w zakresie pokrywającym się z jego poprzednimi obowiązkami, to w 2024 r. nie będzie mógł skorzystać z przedmiotowego rozwiązania. Jeżeli działalność tego typu była wykonywana dodatkowo w 2024 r., to także i w 2025 r. nowe rozwiązanie nie będzie możliwe do wykorzystania.

REKLAMA

Czytaj także:

Kredyt hipoteczny. Będzie jednolity wzorzec umowy

PR24/IAR/biz.legalis.pl/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej