Dodatkowe pieniądze dla seniorów od 2025 roku. Rząd już zadecydował

2024-08-09, 14:46

Dodatkowe pieniądze dla seniorów od 2025 roku. Rząd już zadecydował
Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Już od 2025 roku. Foto: Marek BAZAK/East News

Stulatkowie dostaną więcej pieniędzy. Przyjęty przez rząd projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada comiesięczne wypłaty świadczeń honorowych dla każdego, kto skończył 100 lat. 

Dotychczas honorowe świadczenia wypłacane osobom, które ukończyły sto lat, były przyznawane, teoretycznie, w drodze wyjątku. Podstawą prawną była decyzja prezesa rady ministrów Piotra Jaroszewicza w 1972 roku. Świadczenie na tej podstawie przyznawane jest przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od stycznia 2025 roku stulatkowie dostaną dodatkowe pieniądze

Ministerstwo, Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pod kierownictwem ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy uznało jednak, że potrzebne jest uregulowanie ustawowe świadczeń dla najstarszych obywateli. Czym szefowa resortu pochwaliła się już w serwisie X (d. Twitter). 

Zgodnie z przyjętym 6 sierpnia przez rząd projektem prawo do świadczenia honorowego nabędzie każdy obywatel RP, który ukończy 100 lat, i pieniądze będą wypłacane z urzędu, a nie w formie teoretycznie uznaniowej.

REKLAMA

Są pewne zmiany

Zmienią się także zasady naliczania świadczenia i jego waloryzacji. Dotychczas świadczenie odpowiadało wysokości kwoty bazowej obowiązującej w chwili ukończenia przez daną osobę 100 lat. Wysokość kwoty bazowej zmienia się od 1 marca każdego roku, dlatego wysokość świadczenia honorowego była zróżnicowana.

Ustawa zmieni ten stan rzeczy, odrywając wysokość świadczenia od kwoty bazowej poprzez zamrożenie jego wysokości wyjściowej od 1 stycznia na poziomie 6246,13 zł brutto, czyli ok. 5146 zł "na rękę". W zamian każdego roku 1 marca świadczenie będzie waloryzowane na zasadach analogicznych do waloryzacji emerytur

Obecnie świadczenie honorowe pobiera ok. 6 tysięcy osób. Liczba ta będzie zapewne rosła w związku z wydłużającą się średnią długością życia. 

Czytaj także: 

MRPiPS/AM/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej