Kobiety do zarządów. Sobkowiak-Czarnecka tłumaczy założenia nowej ustawy
2024-08-08, 18:28
- Życie pokazuje, że potrzebny jest impuls prawny, by konkretne rozwiązania weszły do codzienności - mówiła w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, argumentując za wprowadzeniem w Polsce dyrektywy Women on boards. - Forpocztą powinny być spółki z udziałem skarbu państwa - zaznaczyła.
Polski rząd ma pomysł na wprowadzenie europejskiej dyrektywy Women on boards, zmierzającej do wprowadzenia większego udziału kobiet na stanowiskach zarządczych, także w firmach prywatnych. - Ta dyrektywa została na poziomie unijnym przyjęta jakiś czas temu - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej.
Zgodnie z nią kraje członkowskie zobowiązane będą do tego, by 33 proc. zarządów lub 40 proc. organów nadzorczych spółek stanowili przedstawiciele "płci niedoreprezentowanej", w Polsce - kobiety. - My przyjęliśmy dzisiaj ścieżkę i taka ustawa powstaje w Ministerstwie Sprawiedliwości pod okiem pana wiceministra Arkadiusza Myrchy. Te przepisy będą dotyczyły 33 proc. kobiet w zarządach spółek giełdowych zatrudniających powyżej 250 osób - wskazała.
- Forpocztę w tych rozwiązaniach powinny stanowić spółki skarbu państwa - zaznaczyła. Dlatego, jak mówiła, w projekcie ustawy znajdzie się zapis obligujący spółki prywatne do mianowania kobiet do zarządów od połowy 2026 roku, zaś spółki z większościowym udziałem skarbu państwa - do końca 2025 roku.
Women on boards w praktyce. Ostatecznie zdecyduje płeć
W ustawie mają znaleźć się zapisy, że w razie konieczności wyboru jednego z dwóch kandydatów o dokładnie takich samych kompetencjach, "decyzja powinna zapaść zgodnie z tym, która płeć jest niedoreprezentowana". - Życie pokazuje, że potrzebny jest impuls prawny, by konkretne rozwiązania weszły do codzienności - wskazała.
REKLAMA
Jej zdaniem "coś idzie nie tak", skoro "w Polsce to kobiety są lepiej wykształcone" i "więcej kobiet kończy studia wyższe", a "na końcu łańcucha gospodarczego mamy głównie mężczyzn". - Tylko kilka największych firm w Polsce zarządzanych jest przez kobiety - zaznaczyła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Jak dodała, obecne statystyki dotyczące polskich spółek giełdowych mówią, że kobiety stanowią około 20 proc. zarządów.
Czytaj także:
- Ekspert rynku pracy: Polacy chcą ujawnienia siatek wynagrodzeń w ich firmach, ale pracodawcy widzą w tym możliwość konfliktów
- Równouprawnienie w piłce nożnej. Dlaczego kobiecy futbol nie jest tak ceniony jak męski?
- Walka z seksizmem czy rodzaj cenzury? Brak szacunku dla kobiet w tekstach twórców rap i trap
***
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Paweł Pawłowski
Gość: Magdalena Sobkowiak-Czarnecka (podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej)
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 17.33
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA
wmkor
REKLAMA