Ekspert rynku pracy: Polacy chcą ujawnienia siatek wynagrodzeń w ich firmach, ale pracodawcy widzą w tym możliwość konfliktów
- Polacy są coraz bardziej niechętnie nastawienia do braku równości płac dla pracowników. Dotyczy to dysproporcji w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz gorszego traktowania pracowników z uwagi np. na ich wiek - powiedział Mateusz Żydek z instytutu badawczego Ranstad Polska, oceniając dane opublikowane w "Monitorze Rynku Pracy" dotyczące jawności wynagrodzeń w firmach ("Ekspres Gospodarczy" PR1).
2024-04-23, 17:00
W opinii gościa audycji w ciągu dwóch lat, na wskutek unijnej dyrektywy polscy pracodawcy będą zobligowani do zwiększenia transparentności wynagrodzeń. Chce tego także 40 procent ankietowanych przez Ranstad Polska polskich pracowników, ale też aż 50 procent z nich domaga się pełnego zrównania płac kobiet i mężczyzn, na tych samych stanowiskach. Coraz więcej pracowników, oczekuje opublikowania tzw. "widełek płacowych".
Argumentują to faktem, że może to stać się czynnikiem motywującym, jeśli za dodatkowe kompetencje zawodowe ( kursy lub języki obce) mogą liczyć na podwyżki płac. Co równie ważne aż 81 procent ankietowanych, uważa za niedopuszczalne niższe wynagrodzenia z uwagi na płeć lub wiek.
Ale jednocześnie 57 procent z nich ocenia, że tego problem jest w ich macierzystej firmie. Choć warto też dodać, że 63 procent obawia się konfliktów, przy pełnym ujawnieniu wynagrodzeń, a te obawy są podzielane nie tylko przez pracodawców, ale także przez niektórych pracowników. Z drugiej strony widełki płacowe mogą zachęcać do podnoszenia kwalifikacji, pomogą też pod czas rozmowy rekrutacyjnej dla nowych pracowników.
Posłuchaj
REKLAMA
PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA