Wakacje z pupilem? O tych zasadach koniecznie trzeba pamiętać

Jeśli zamierzasz wybrać się ze swoim pupilem na wakacje, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zwierzę trzeba zabezpieczyć przed chorobami zakaźnymi i pasożytami. Istotne jest też to, jaki czworonóg będzie nam towarzyszył: psy generalnie uwielbiają wyjazdy, koty w większości ich nie znoszą. O zasadach, których należy przestrzegać podczas urlopu ze zwierzakiem, w Polskim Radiu 24 mówiła dr Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii. 

Robert Bartosewicz

Robert Bartosewicz

2024-08-10, 08:00

Wakacje z pupilem? O tych zasadach koniecznie trzeba pamiętać
Jeżeli nie możemy zabrać ze sobą pupila na wakacje, zapewnijmy mu opiekę lub hotelik dla zwierząt. Foto: Dean Drobot/Shutterstock

W Polsce co druga osoba ma stały kontakt z jakimś zwierzakiem - albo sama się nim opiekuje, albo robi to ktoś z jej bliskiego otoczenia. Badania jasno pokazują, że ludzie mogą bardzo wiele zyskać dzięki swoim pupilom. Kontakt ze zwierzętami poprawia stan naszego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dlatego na co dzień warto dbać o swoich ulubieńców. Na ich dobrostan szczególną uwagę należy zwrócić podczas wakacyjnych wyjazdów. A psy i koty są często towarzyszami naszych urlopowych wojaży.

Posłuchaj

dr Małgorzata Głowacka gościem Artura Wolskiego (Samo zdrowie) 26:07
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia 24, bardzo ważne jest zauważenie istotnych różnic między psami a kotami, a także pomiędzy poszczególnymi osobnikami. - Koty to zwierzęta terytorialne, które przyzwyczajają się do konkretnego środowiska. W związku z tym większość z nich nie lubi zmian. Nie lubi wyjazdów na kilka dni, na tydzień czy na dwa, ponieważ około dwóch tygodni zajmuje im przystosowanie się do nowego środowiska - powiedziała dr Małgorzata Głowacka. 

Dlatego w przypadku większości kotów, jeśli wyjeżdżamy na wakacje, dużo lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ich w domu, pod opieką kogoś zaufanego. - Kogoś, kogo kot zna i akceptuje. Inaczej mówiąc, po prostu go lubi - wyjaśniła ekspertka.

- Dla większości psów natomiast najważniejszy jest opiekun, rodzina, stado. W związku z tym bycie z tym stadem, ze swoją rodziną jest dla psa najważniejsze. Poznawanie nowych terytoriów, miejsc, nowych psów, jest dla tych czworonogów bardzo stymulujące. Wyjazdy są dla nich bardzo atrakcyjne - dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Ze zwierzakiem na wakacje. Psy potrzebują stymulacji intelektualnej

Podkreśliła również, że psy potrzebują stymulacji intelektualnej. - Kiedy mówię do opiekunów psów, że zwierzęta te potrzebują stymulacji intelektualnej, to patrzą na mnie ze zdziwieniem i pytają, co ich pupil ma robić, czy ma rozwiązywać krzyżówki? Oczywiście nie o to chodzi, ale o poznawanie węchowe nowych środowisk. Są również dostępne zabawki, które pomagają zwierzętom w stymulacji intelektualnej - powiedziała dr Małgorzata Głowacka. 

Pies będzie zachwycony wyjazdem, jeśli to, co przewidzieliśmy na wakacjach, będzie dostosowane do jego możliwości. - Bo jeśli wybieramy się w jakiś upalny klimat, a mamy w domu psa seniora, a jeszcze nie daj Boże, rasy krótkoczaszkowej, to takie zwierzę nie będzie się nadawało do tego rodzaju aktywności w czterdziestostopniowym upale. Zatem zawsze należy rozważyć wszystkie aspekty takiego wyjazdu - zaznaczyła ekspertka.

Przypomniała również, że zwierzę musi być przygotowane do wyjazdu. - Powinno być zabezpieczone przed chorobami zakaźnymi, przeciwko którym należy regularnie szczepić nasze zwierzę. Oczywiście nie mówię tu tylko o obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, które w naszym kraju jest obligatoryjne corocznie dla psów. Mówię też o szczepieniach, które nie są obowiązkowe, ale chronią naszego czworonoga przed poważnymi chorobami zakaźnymi - wyjaśniła. 

Czytaj także:

Bardzo ważne jest także zabezpieczenie przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. - Mamy kleszcze, mamy pchły, które mogą być powodem dyskomfortu, ale też bardzo poważnych chorób, takich jak chociażby babeszjoza, która jest śmiertelnym zagrożeniem właśnie ze strony kleszczy - powiedziała ekspertka. 

Wiele zależy od tego czy wybieramy się na wakacje krajowe czy zagraniczne. - Jeśli chcemy przekroczyć granice Polski, nasze zwierzę musi mieć czip, a także paszport, w którym będą odpowiednie wpisy umożliwiające przekroczenie granicy poszczególnych krajów, przez które będziemy przejeżdżać czy kraju docelowego - podkreśliła dr Małgorzata Głowacka.

oprac. Robert Bartosewicz

* * *

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: dr Małgorzata Głowacka (lekarz weterynarii, ekspertka ds. żywienia zwierząt)
Data emisji: 9.08.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej