ATP Montreal. Hubert Hurkacz nie zagra w półfinale. Polak przegrał z Alexeiem Popyrinem

2024-08-11, 23:14

Hubert Hurkacz nie awansował do półfinału. Foto: David Kirouac/Icon Sportswire/Associated Press/East News

Hubert Hurkacz przegrał z Australijczykiem Alexeiem Popyrinem 6:3, 6:7 (5-7), 5:7 i odpadł w ćwierćfinale tenisowego turnieju ATP Masters 1000 w Montrealu. Zwycięzca po raz pierwszy w karierze awansował do przedostatniej rundy imprezy tej rangi.

Rozstawiony z numerem czwartym Hurkacz stoczył z Popyrinem bardzo zacięty pojedynek, który trwał dwie godziny i 46 minut. Kluczowy okazał się 11. gem trzeciego seta. Wówczas Polak obronił dwa break pointy, ale przy trzecim skapitulował. To było jedyne przełamanie w tej części gry.

Był to czwarty pojedynek rozstawionego z numerem czwartym Hurkacza z Popyrinem w cyklu ATP. Polak wygrał każdy z poprzednich meczów i nie stracił nawet jednego seta. Wszystkie te starcia odbyły się za oceanem: dwa w Indian Wells i jeden w Cincinnati.

W sobotę Hurkacz rozegrał dwa spotkania, bo wcześniej plany organizatorów torpedował deszcz. Najpierw po dwuipółgodzinnym spotkaniu pokonał Australijczyka Thanasiego Kokkinakisa 4:6, 6:3, 7:6 (8-6), a później potrzebował 14 minut mniej, by wygrać z Francuzem Arthurem Rinderknechem 4:6, 6:3, 6:4. W 1. rundzie Polak miał wolny los.

Także w niedzielę widmo deszczu wisiało nad kortami, a w trzecim secie, przy stanie 2:2 i 40-40, spadło kilka kropel i Hurkacz domagał się przerwania meczu. Sędzia nie zgodził się i nakazał obu zawodnikom kontynuować, jednak Polak przez kilkadziesiąt sekund dyskutował z arbitrem, za co dostał ostrzeżenie, ale ostatecznie wrócił do gry.

Turniej w Montrealu to pierwszy start Hurkacza po kontuzji kolana, jakiej doznał 2 lipca w meczu drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Musiał później przejść zabieg artroskopii i z tego powodu nie był w stanie wystąpić w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Rywalem Popyrina w półfinale będzie Amerykanin Sebastian Korda, który w toczonym równocześnie meczu pokonał rozstawionego z numerem drugim Niemca Alexandra Zvereva 7:6 (7-5), 1:6, 6:4. Drugą parę półfinałową tworzą rozstawiony z numerem piątym Rosjanin Andriej Rublow i Włoch Matteo Arnaldi.

W zmaganiach w Kanadzie uczestniczył także Jan Zieliński, który w parze z Monakijczykiem Hugo Nysem odpadł w półfinale debla.