Fantastyczny spektakl na niebie. Noc "spadających gwiazd", a w tle zorza polarna
W nocy z poniedziałku na wtorek przypadło maksimum aktywności roju Perseidów, który jest najbardziej widowiskowym źródłem "spadających gwiazd". Tegoroczne obserwacje stały się jednak jeszcze bardziej atrakcyjne, ponieważ w wielu miejscach na niebie można było zaobserwować zorzę polarną.
2024-08-13, 07:30
W okresie lata aktywnych jest wiele rojów meteorów. Najintensywniejszy z nich to Perseidy, który wywodzi nazwę od gwiazdozbioru Perseusza. W idealnych warunkach można zobaczyć nawet sto meteorów na godzinę, i co więcej - zjawisko można obserwować także z miasta.
Perseidy spadają grupami po kilka lub kilkanaście meteorów w czasie kilku minut. Rój znany jest od starożytności, a obecnie wiemy, że ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle.
Nie tylko spadające gwiazdy
Obserwatorzy spadających gwiazd mogli się tym razem zachwycać nie tylko widowiskiem meteorów, ale również dobrze widoczną z terenu Polski zorzą polarną. Była ona wynikiem burzy magnetycznej i można było ją podziwiać w wielu miejscach kraju.
Zorza polarna to zjawisko świetlne zachodzące w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Jego powstawanie związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej.
Cząstki emitowane przez Słońce zatrzymywane są w magnetosferze Ziemi, tworząc efektowny i charakterystyczny blask. Gdy rozbłyski słoneczne są bardzo intensywne, zorze polarne można obserwować na średnich szerokościach geograficznych, także nad Polską.
REKLAMA
Ci, którzy przegapili moment najintensywniejszego deszczu meteorów, mogą jeszcze zobaczyć to zjawisko w najbliższych dniach. Perseidy są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia, ale ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Czas w okolicach maksimum Perseidów zwany jest potocznie nocami spadających gwiazd.
Perseidy najlepiej obserwować gołym okiem. Najwięcej spalających się kosmicznych drobin można dostrzec tam, gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze, a więc im dalej od centrum miasta, tym lepiej. Ważne, by w czasie obserwacji dobrze widoczny był horyzont w kierunku południowo-wschodnim, gdzie znajduje się gwiazdozbiór Perseusza. W nim znajduje się punkt, tak zwany radiant, z którego Perseidy zdają się wybiegać na niebo.
Oglądanie Perseidów organizują placówki naukowe w całej Polsce, między innymi Planetarium Śląskie w Chorzowie, warszawskie Centrum Nauki Kopernik, seanse takie odbywają się także pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.
REKLAMA
pg/iar/pap/X/wmkor
REKLAMA