Aborcja, związki partnerskie, antykoncepcja. Polacy podzieleni w sprawach światopoglądowych

2024-08-13, 10:07

Aborcja, związki partnerskie, antykoncepcja. Polacy podzieleni w sprawach światopoglądowych
Polacy, jak pokazało badanie "Polityki', są podzieleni w sprawach światopoglądowych . Foto: Mazur Travel/Shutterstock

Kwestie aborcji, związków partnerskich czy antykoncepcji dzielą Polaków. W wielu sprawach światopoglądowych społeczeństwo jest wciąż konserwatywne. Opinie zbadał tygodnik "Polityka".

Jedno z pytań dotyczyło depenalizacji pomocy kobietom przy aborcji. 38 proc. uczestników badania stwierdziło, że zniesienie odpowiedzialności karnej za pomocnictwo powinno dotyczyć wszystkich osób pomagających kobiecie, a 11 proc. uważa, że tylko najbliższych. 26 proc. ankietowanych sądzi natomiast, że nie powinno być żadnej depenalizacji. 

W kolejnym pytaniu poruszono temat aborcji. 45 proc. pytanych zgadza się na przerwanie ciąży do 12. tygodnia bez dodatkowych warunków, a dla 27 proc. wystarczające byłoby powrócenie do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Natomiast 14 proc. badanych chciałoby całkowitego zakazu aborcji.

Związki partnerskie. Polacy podzieleni 

Badani wypowiedzieli się również na temat uprawnień jednopłciowych związków partnerskich. 24 proc. uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć prawo do przysposobienia nie tylko dzieci partnera lub partnerki, ale także do adopcji zewnętrznej. Na adopcję wewnętrzną, i tylko na taką, zgadza się także 24 proc. ankietowanych. Natomiast 48 proc. respondentów dopuszcza jakąś formę adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

Z kolei 40 proc. badanych odpowiedziało, że osoby pozostające w jednopłciowych związkach partnerskich "nie powinny mieć prawa do przysposobienia ani dziecka partnera lub partnerki, ani dziecka niespokrewnionego". 

REKLAMA

Większość uczestników badania (60 proc.) dopuszcza, aby jednopłciowe związki mogły być zawierane w urzędach stanu cywilnego. Na takie rozwiązanie nie zgadza się natomiast 30 proc. pytanych. 

Czytaj także:

Jedno z pytań dotyczyło antykoncepcji awaryjnej. Według 50 proc. badanych osoby niepełnoletnie, które ukończyły 15 rok życia, nie powinny mieć prawa do kupowania takiej tabletki bez wiedzy i zgody rodziców. 41 proc. ankietowanych uważa natomiast, że taka zgoda nie jest konieczna. 

W badaniu nie zabrakło także kwestii korekty płci. Według 63 proc. respondentów powinna być ona dozwolona tylko dla osób, które ukończyły 18 lat. 11 proc. uważa, że może dotyczyć także młodszych.

REKLAMA

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych i online na ogólnopolskiej próbie tysiąca osób.

PAP/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej