Kandydat na polskiego komisarza w KE. Tusk podał nazwisko

2024-08-13, 14:11

- Kandydatem Polski na komisarza w KE będzie Piotr Serafin - zapowiedział Donald Tusk. Serafin ma zajmować się europejskim budżetem.

- Propozycja kandydatury Piotra Serafina na członka Komisji Europejskiej została jednogłośnie i entuzjastycznie przyjęta przez Radę Ministrów - mówił premier.

Donald Tusk zapowiedział, że "w tym tygodniu, jeszcze przed świętem 15 sierpnia, będę konsultował propozycję kandydatury Piotra Serafina na stanowisko komisarza KE z Prezydentem Andrzejem Dudą". - Kandydat zostanie formalnie zgłoszony po pozytywnej ocenie Komisji sejmowej ds. europejskich - przyznał szef rządu. 

Donald Tusk poinformował, że przeprowadził też konsultację na temat kandydatury Piotra Serafina z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Mówił, że polski komisarz najprawdopodobniej będzie zajmował się europejskim budżetem. Przyznał, że jeśli Piotr Serafin obejmie tę tekę, będzie to oznaczało wymierne korzyści finansowe także dla Polski.

Posłuchaj

Premier: Piotr Serafin kandydatem na polskiego komisarza europejskiego (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Piotr Serafin - prawa ręka Tuska, polityk z doświadczeniem europejskim

Obecnie Serafin pełni funkcję szefa Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, a w latach 2014-2019 był szefem gabinetu Tuska, gdy ten był przewodniczącym Rady Europejskiej.

Wcześniej, od 2012 do 2014 r., Piotr Serafin zajmował stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zaś w latach 1999-2010 r. pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

REKLAMA

Komisję tworzy kolegium 28 komisarzy, w tym przewodniczący i wiceprzewodniczący. Komisarze, po jednym z każdego państwa członkowskiego UE, stanowią przywództwo polityczne Komisji w pięcioletnich kadencjach.

Przewodniczący powierza każdemu komisarzowi odpowiedzialność za określony obszar polityki, np. edukację, kulturę, budżet, zdrowie czy podatki.

Szefowa KE Ursula von der Leyen oczekuje, że państwa członkowskie zgłoszą swoich kandydatów do końca sierpnia. To ona zdecyduje o podziale tek. Następnie kandydaci na komisarzy będą musieli zdobyć aprobatę europosłów na wysłuchaniach w Parlamencie Europejskim. KE w nowym składzie ostatecznie zatwierdzi izba w głosowaniu.

Zobacz także:

dn/PAP/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej