Biją na alarm. "W onkologii to killer numer jeden"

2024-08-17, 19:24

Biją na alarm. "W onkologii to killer numer jeden"
Skutkami palenia jest bardzo wiele nowotworów, a także choroby płuc i serca. Foto: kungfu01/Shutterstock

Osiem milionów dorosłych Polek i Polaków pali papierosy, 70 tys. osób umiera w Polsce co roku z powodu chorób odtytoniowych. - Palenie papierosów to czynnik ryzyka numer jeden. Jeśli nie poradzimy sobie z tym problemem, to nie zrobimy różnicy w zdrowiu Polek i Polaków - przestrzegał w Polskim Radiu 24 Marek Kustosz z Fundacji "To się leczy". Gościem był też internista Janusz Krupa.

Dym papierosowy zawiera aż 7 tys. związków chemicznych. - Udowodniono, że 70 z nich to substancje wywołujące nowotwory. Każda z nich może powodować inne, natychmiastowe reakcje fizjologiczne: skurcz naczyń, wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszone odkładanie się blaszek miażdżycowych, nowotworzenie w tak nieoczywistych miejscach jak nerka i pęcherz moczowy. Te substancje są dystrybuowane w całym ciele, z krwią przenikają do narządów i organów. Ktoś, kto pali, świadomie się zatruwa.  Każdy wie, że to jest szkodliwe. Im więcej i im dłużej się pali, tym powikłań będzie więcej - powiedział z kolei internista Janusz Krupa. 

W Polsce aż cztery miliony dzieci jest codziennie narażonych na bierne palenie. - Papierosy nie dają natychmiast negatywnych skutków, zachodzące procesy są powolne.  Bierne palenie ma ogromny wpływ na układ odpornościowy dzieci. Rodzice prawnie nigdy nie łączą ze sobą faktów, że oni palą, a ich dziecko co chwile choruje - tłumaczył Krupa.

Posłuchaj

Papierosy - wróg zdrowia (Samo zdrowie) 25:53
+
Dodaj do playlisty

Skutkami palenia jest bardzo wiele nowotworów, a także choroby płuc i serca. - Rak płuca występuje w 90 proc. przypadków jako następstwo palenia.  Gdyby większość ludzi nie paliła, to nie mówilibyśmy, że papierosy w onkologii są killerem numer jeden. Palenie papierosów to czynnik ryzyka numer jeden. Jeśli nie poradzimy sobie z tym problemem, to nie zrobimy różnicy w zdrowiu Polek i Polaków - tłumaczył natomiast Marek Kustosz.  

Wolni od papierosów

W raporcie WHO na temat tendencji w rozpowszechnieniu używania tytoniu w latach 2002-2030 wskazano, że Szwecja jest obecnie o krok od osiągnięcia docelowego poziomu używania tradycyjnych wyrobów tytoniowych wydzielających dym podczas spalania (mniej niż 5 proc. populacji palących papierosy tradycyjne), przy którym kraj może oficjalnie ogłosić, że jest wolny od dymu tytoniowego. Według autorów raportu Instytutu Człowieka Świadomego będzie to pierwszy rozwinięty kraj na świecie, który osiągnie ten cel dzięki polityce zapewniającej akceptowalność, dostępność i przystępność alternatywnych produktów nikotynowych dla dorosłych palaczy.

REKLAMA

W 2023 roku rząd brytyjski rozpoczął realizację programu "Zamień, by przestać", zachęcający palaczy do przechodzenia na wyroby alternatywne w ramach tzw. polityki redukcji szkód, który ma przyczynić się do tego, że w 2030 r. Wielka Brytania ma stać się krajem wolnym od dymu papierosowego.

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gośćdr Janusz Krupa, Marek Kustosz (Fundacja "To się leczy")
Data emisji: 16.08.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej