Blik pomocny podczas wakacji. Płatności zbliżeniowe coraz bardziej popularne
Od momentu udostępnienia Blika zbliżeniowego w 2021 roku, użytkownicy aktywowali tę usługę niemal 3 mln razy i skorzystali z niej w 152 krajach - poinformował Polski Standard Płatności. Jak się można było spodziewać, najwięcej transakcji zbliżeniowych Blikiem jest realizowanych w lipcu i sierpniu.
2024-08-18, 12:57
Operator systemu podał, że użytkownicy Blika zbliżeniowego aktywowali tę usługę blisko 3 mln razy. Transakcje przeprowadzono w 152 krajach. Zbliżeniowy Blik został udostępniony w 2021 r.
Daleko tu wprawdzie do rekordów "zwykłego" Blika, przy pomocy którego w 2023 r. zrealizowano blisko 2 miliardy transakcji, ale pamiętajmy, że płatności zbliżeniowe to nowość w tym systemie.
Wakacje sprzyjają wykorzystaniu płatności zbliżeniowych
Polski Standard Płatności przekazał, że w 2023 roku najwięcej transakcji zbliżeniowych Blikiem zrealizowano w miesiącach wakacyjnych, lipcu i sierpniu - w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku odnotowano wzrost odpowiednio o 168 proc. i 150 proc. Co więcej, w czerwcu br. liczba płatności zbliżeniowych zrealizowanych za pomocą Blika była o 108 proc. wyższa niż w czerwcu 2023 roku.
Kolejne rekordy liczby transakcji
Jak podaje operator, w ubiegłym roku 35 proc. transakcji Blikiem zbliżeniowym za granicą zostało wykonanych w miesiącach wakacyjnych od czerwca do sierpnia.
REKLAMA
W 2023 roku rekord płatności zbliżeniowych Blikiem za granicą miał miejsce 15 sierpnia. "Liczba ta rośnie każdego roku, co jest dowodem na zadowolenie użytkowników z tej formy płatności" - zaznaczono.
Polski Standard Płatności poinformował w maju, że w pierwszym kwartale 2024 r. odnotowano 518 mln transakcji wykonanych Blikiem. Liczba ta była o 39 proc. wyższa niż w analogicznym kwartale 2023 r.
Zakupy w internecie królują
Jak podano wówczas, 51,1 proc. wszystkich transakcji w I kw. br. zostało wykonanych w kanale e-commerce, a 25,5 proc. w kanale P2P (przelewy od jednej osoby do drugiej). 12,7 proc. transakcji Blikiem wykonano w terminalach płatniczych z użyciem kodu, 7,6 proc. bezdotykowo, a jedynie 3,1 proc. w bankomatach.
Łączna wartość transakcji Blikiem wyniosła w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku 73,9 mld zł, co stanowi wzrost o 48 proc. rok do roku. W pierwszym kwartale br. użytkownicy Blika wykonywali średnio 5,7 mln transakcji dziennie. Rekordowy dzień to 8,9 mln płatności Blikiem. Średnia kwota jednej transakcji wyniosła 143 zł.
REKLAMA
- Płatności elektroniczne najczęściej Blikiem i przelewem elektronicznym. Polacy na e-zakupach
- Miliard transakcji w 7 miesięcy. BLIK zawładnął płatnościami Polaków
Blik to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.
PAP/ka
REKLAMA