Pachną na całym Powiślu. Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród dachowy Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z największych i najpiękniejszych tego typu w Europie. To prawdziwe dzieło architektury krajobrazu. Ten wyjątkowy projekt powstawał, gdy o zielonych dachach w Polsce jeszcze nikt nie marzył. - Ogród zaprojektowała Irena Bajerska, która była obdarzona tak wielką wyobraźnią, że po 20 latach w ogrodzie sprawdza się wszystko - kolory i dobór roślin - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Siedlicka, która opiekuje się tym miejsce początku jego powstania. 

2024-08-18, 18:12

Pachną na całym Powiślu. Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
PAP/Albert Zawada. Foto: Albert Zawada/PAP

Ogrody na dachu BUW to świetne miejsce na pasjonatów przyrody, wielbicieli widoków i osób, które szukają chwili wytchnienia w centrum Warszawy. - Byłam realizatorką wizji Ireny Bajerskiej. Wymyśliłam m.in. krzewy popularnego bzu. Jak on kwitnie, to pachnie na całym Powiślu - tłumaczyła Siedlicka.   

Ogród BUW składa się z części górnej z ogrodem na dachu oraz dolnej ze stawem i fontanną. Z ogrodów na dachu możemy podziwiać piękną panoramę Wisły, bulwarów, Centrum Nauki Kopernik, Starego Miasta oraz najwyższych wieżowców Warszawy.


Posłuchaj

Barbara Siedlicka o ogrodach BUW (Ogrody sztuki) 24:16
+
Dodaj do playlisty

 

Strefy 

REKLAMA

Ogród na dachu biblioteki podzielony jest kolorystycznie na strefy. Złota strefa kwitnie na żółto lub pomarańczowo, tworzą ją głównie forsycje, strefa srebrna obsadzona jest wierzbami, jałowcem, a także kosodrzewiną. Ogród karminowy tworzą kwitnące na czerwono róże. Natomiast strefa ogrodu niebieskiego to głównie powojniki bylinowe. - Rośliny na dachu szybko się starzeją. Swoje robi temperatura, która potrafi przekroczyć nawet 50 stopni Celsjusza. Niewielka grubość podłożą wpływa też na to, że rośliny trzeba co jakiś czas wymieniać. Wszystkie pochodzą jednak z polskich szkółek - zapewniała Siedlicka.

Dodatkowo ogrody na dachu ozdabiają pergole z jadalnego winogrona, altana z winobluszczem oraz świetliki, przez które możemy zajrzeć do wnętrza biblioteki. Ogrody połączone są klimatycznymi ścieżkami, kładkami oraz mostkami.

Nieco inny charakter ma dachowy ogród  nowoczesnego budynku Neofilologii i Lingwistyki, który pachnie... ziołami.

***

REKLAMA

Audycja: Ogrody sztuki 
Prowadzi: Maja Kluczyńska
GośćBarbara Siedlicka (ogrodnik, UW)
Data emisji: 18.08.2024
Godzina emisji: 8.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej