Sinice nas Bałtykiem. Sanepid zamknął kolejne, popularne kąpieliska
Zakwit sinic nad Bałtykiem jest zmorą letnich wakacji. We wtorek sanepid zamknął kolejne nadmorskie kąpieliska z powodu występowania tych groźnych dla naszego zdrowia bakterii.
2024-08-20, 21:13
Jak oznajmił we wtorek przed południem sanepid, jedno z kąpielisk nad morzem w Gdańsku Świbnie zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic. Wtedy jeszcze informowano, że na pozostałych kąpieliskach w województwie pomorskim woda jest zdatna do kąpieli. Aktualnie jednak okazuje się, że w co najmniej kilku innych miejscach również powinniśmy unikać kontaktu z wodą.
Plaga sinic nad Bałtykiem. Sanepid zamyka kolejne kąpieliska
Lista czynnych oraz wyłączonych z użytku kąpielisk na terenie Polski jest na bieżąco aktualizowana. Można ją znaleźć pod tym linkiem, czyli w serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jak wynika z aktualnych informacji, obecnie nie powinno się korzystać również z kąpielisk:
- Gdynia Redłowo,
- Gdynia Orłowo,
- Gdańsk Sobieszewo,
- Gdańsk Orle,
- kąpieliska Mikoszewo,
- Jantar,
- Stegna I,
- Stegan II,
- Sztutowo.
Wodę w wymienionych miejscach oznaczono jako "niezdatną do kąpieli" z powodu obecności sinic.
REKLAMA
Sinice w zachodniopomorskim
Sanepid we wtorek wprowadził również zakaz wchodzenia do wody na dwóch kąpieliskach nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku. Powodem jest również zakwit sinic. Z użytku wyłączone zostało też kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.
- Zakwit sinic w polskich wodach. Nieczynne plaże na Kaszubach i Mazowszu
- Uwaga na sinice. Naukowcy ostrzegają przed ich toksynami, sprawdź dlaczego
Z powodu zakwitu sinic nie można wchodzić do wody na plaży miejskiej przy ulicy Mickiewicza oraz na Mysiej Wyspie w Szczecinku. Oba kąpieliska nad jeziorem Trzesiecko były już wcześniej kilkakrotnie objęte obostrzeniami z tej samej przyczyny.
Jak wynika z aktualnej informacji GIS, w Zachodniopomorskiem jeszcze na dwóch innych kąpieliskach obowiązują zakazy kąpieli.
REKLAMA
Od 16 sierpnia zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na kąpielisku nad jez. Kosiakowo w Mirosławcu (powiat wałecki). Tam także powodem wprowadzenia obostrzeń przez sanepid jest zakwit sinic. Z tej samej przyczyny służby sanitarne nie zezwalają na kąpiel w Stepnicy nad Zalewem Szczecineckim (powiat goleniowski). W tej ostatniej lokalizacji zakaz wchodzenia do wody obowiązuje od 8 sierpnia. Wcześniej też był już wprowadzany.
Czym grozi styczność z sinicami?
Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów na ziemi. Występują w wodach słonych i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni. Podczas bezwietrznej pogody niektóre mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki.
W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Niektóre gatunki sinic produkują toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.
REKLAMA
Źródła: https://sk.gis.gov.pl/kapieliska/mapa/ PAP/hjzrmb
REKLAMA