Fala tropikalnych upałów. IMGW podnosi poziom alertów
W większości kraju temperatura dojdzie w szczytowym momencie do 32 stopni Celsjusza. Są alerty II stopnia. Upały mogą utrzymać się nawet do przyszłego czwartku.
2024-08-29, 14:36
Przed nami upalna końcówka wakacji. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem województw:
- warmińsko-mazurskiego,
- podlaskiego,
- mazowieckiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- lubuskiego,
- wielkopolskiego.
Wyższy stopień ostrzeżenia obowiązuje także:
- w niemal całym Łódzkiem (bez powiatu radomszczańskiego),
- na prawie całym obszarze Dolnego Śląska (z wyłączeniem południowych powiatów),
- w północnej i centralnej Lubelszczyźnie,
- w województwie pomorskim, poza jego północno-wschodnią częścią.
W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą 25 stopni na północy, 26 stopni w Tatrach, 29 stopni na północnym-wschodzie, 31 stopni w centrum i do 32 stopni na zachodzie kraju.
Wiatr będzie słaby. Na zachodzie i południowym zachodzie w drugiej części dnia zachmurzenie będzie umiarkowane. Noc z czwartku na piątek będzie pogodna. Temperatura wyniesie od 13 stopni na południu kraju, 16-17 stopni na wschodzie, 17-18 stopni na zachodzie, do 19-20 stopni w centrum i na północy kraju.
REKLAMA
Posłuchaj
Upały w kraju. Ostrzeżenia I stopnia
Ostrzeżenie I stopnia przed upałem obejmuje z kolei województwa:
- zachodniopomorskie,
- śląskie,
- opolskie,
- małopolskie,
- świętokrzyskie,
- podkarpackie.
A także południową część Lubelszczyzny, powiaty słupski, bytowski i lęborski na Pomorzu oraz ziemię kłodzką, karkonoską i powiat kamiennogórski.
Ostrzeżenia te obowiązują nawet do soboty 31 sierpnia do godz. 18.00.
IMGW wydał także ostrzeżenie I stopnia przed burzami dla woj. dolnośląskiego. Obejmuje ono powiaty:
REKLAMA
- zgorzelecki,
- lwówecki,
- karkonoski,
- Jelenią Górę,
- kamiennogórski,
- wałbrzyski
- kłodzki.
Upały nie odpuszczą we wrześniu
Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski poinformował, że to nie ostatnie upały w tym roku. Bardzo ciepło zapowiada się również początek września.
- Niewykluczone, że w niedzielę na południu, a w poniedziałek większy obszar kraju będzie pod wpływem zwrotnikowego powietrza, na termometrach 31-32 stopnie Celsjusza - powiedział.
Posłuchaj
- Pierwsza wrześniowa fala upałów utrzyma się od poniedziałku, 2 września, do najprawdopodobniej czwartku, 5 września - wskazuje Walijewski. Jak tłumaczy, wartości nie będą ekstremalne, ale temperatury osiągną 31-32 stopnie Celsjusza, a miejscami mogą także pojawić się 33 stopnie Celsjusza.
REKLAMA
- Pogoda sprzyja grzybiarzom. We wrześniu szanse na pełne kosze
- Upały w Europie. Naukowcy alarmują: liczba zgonów może być trzykrotnie większa
- Dotrze do nas bardzo ciepłe, ale suche powietrze, raczej bez opadów i bez burz. Następnie burze mogą pojawić się znów od przyszłego czwartku, a w piątek będzie już chłodniej - mówi Walijewski.
Według kolejnych prognoz tydzień od 6 września do mniej więcej 15 września ma być "stonowany, ale nie zimny". - Pierwsze dni mogą być chłodniejsze - z maksymalną temperaturą wynoszącą 21-22 stopnie Celsjusza, później będzie ok. 24-25 stopni Celsjusza - wskazuje Walijewski.
- Pomiędzy 16-22 września powietrze zwrotnikowe chce jeszcze znowu do nas dotrzeć - mówi rzecznik, dodając, że "to zatem nie koniec upałów", a w drugiej części września może znów pojawić się nawet powyżej 30 st. Celsjusza.
REKLAMA
IAR, PAP, IMGW, wp.pl, paw/
REKLAMA