Upały w Europie. Naukowcy alarmują: liczba zgonów może być trzykrotnie większa
Jeżeli temperatura wzrośnie wskutek globalnego ocieplenia o 3-4 stopnie Celsjusza, roczna liczba zgonów w Europie, spowodowanych upałami, może być na koniec stulecia trzykrotnie większa - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Lancet Public Health".
2024-08-22, 13:31
"Guardian" podaje, że obecnie w Europie więcej ludzi umiera z powodu zimna niż wysokich temperatur. Jednakże ta tendencja może się niebawem odwrócić, jeśli temperatura wzrośnie o 3-4 stopnie. Zdaniem badaczy problem dotknąłby całego kontynentu, choć najbardziej byłby odczuwalny na południu. W krajach takich jak Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Grecja.
Zagrożone są zwłaszcza seniorzy, jak i osoby zmagające się z dolegliwościami zdrowotnymi.
"Liczba zgonów może być trzykrotnie większa"
- Spodziewamy się, że w miarę ocieplania się klimatu i starzenia się populacji liczba zgonów spowodowanych upałami znacznie wzrośnie. Jednocześnie liczba zgonów spowodowanych zimnem nieznacznie spadnie - ocenił jeden z autorów badania David García-León, cytowany przez "Guardiana".
Obecnie w Europie z powodu upałów umiera ponad 40 tys. osób rocznie. Tymczasem w ocenie naukowców, przytoczonej przez brytyjski dziennik, jeżeli planeta ociepli się o 3 stopnie, liczba zgonów będzie trzykrotnie większa.
REKLAMA
"Coraz ważniejsze jest przystosowanie się do temperatur"
"Guardian" nawiązał też do opinii Elisy Gallo z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal), która zajmowała się związkiem między śmiertelnością a upałami. Badaczka zaznaczyła, że "coraz ważniejsze jest przystosowanie się do rosnących temperatur".
"Badacze zachęcali rządy do rozważenia polityk mających na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych, takich jak inwestowanie w szpitale, tworzenie planów działania i izolowanie budynków. Podkreślili, że przewidywany wzrost liczby zgonów wynika ze zmian w strukturze populacji i klimacie Europy" - opisała gazeta.
Zdaniem naukowców "wysiłki adaptacyjne powinny skupiać się na regionach charakteryzujących się wysokim bezrobociem, ubóstwem, strukturalnymi zmianami gospodarczymi, emigracją i starzeniem się społeczeństwa".
REKLAMA
- W tych sytuacjach natychmiast ukryj się przed słońcem. Lekarz radzi
- "Upały do 60 stopni Celsjusza w słońcu". Gorące lata w dawnej Polsce
- Susza hydrologiczna. Wiele regionów zagrożonych [MAPA]
łl/"Guardian"
REKLAMA