W tych sytuacjach natychmiast ukryj się przed słońcem. Lekarz radzi

2024-08-16, 09:37

W tych sytuacjach natychmiast ukryj się przed słońcem. Lekarz radzi
Lekarze radzą, by w dniach ekstremalnych upałów dbać o nawodnienie organizmu i unikać ekspozycji na słońce. Foto: Shutterstock/KieferPix

- Udar cieplny, oparzenia słoneczne, w tym poważne poparzenia pierwszego i drugiego stopnia, to możliwe skutki przebywania na słońcu w upalne dni - ostrzegł w radiowej Jedynce dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.

Ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem dla większości Polski wydał w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Bardzo wysokie temperatury są spodziewane w piątek i sobotę.

Dr Paweł Grzesiowski powiedział, że ponad dwugodzinne przebywanie na słońcu może nieść poważne konsekwencje, w tym oparzenia skórne i udar.

Uwaga na udar i oparzenia

- Udar cieplny może być efektem dłuższego przebywania na słońcu czy w przestrzeniach, gdzie nie ma się gdzie schłodzić. Możemy się bezkarnie opalać przez kilkanaście minut na słońcu przy takich temperaturach, natomiast dłuższe przebywanie, dwu-, trzygodzinne, może zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi - mówił lekarz.

Jak wymienił, możliwe są skutki od mniej poważnych oparzeń skórnych po drastyczne uszkodzenia skóry, oparzania pierwszego i drugiego stopnia, ale najbardziej narażony na skutki upałów i odwodnienia jest nasz mózg.

REKLAMA

Ryzyko szoku termicznego

- Senność, zaburzenia równowagi, drżenie rąk, nie mówiąc o bólu głowy, to wszystko objawy udaru cieplnego - wyjaśnił dr Grzesiowski.

Posłuchaj

Dr Paweł Grzesiowski o udarze cieplnym (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Główny inspektor sanitarny zaleca, aby w takich przypadkach natychmiast schować się przed słońcem. Specjalista przestrzega jednocześnie przed gwałtowanym schładzaniem się, ponieważ może ono doprowadzić do szoku termicznego.

Czytaj również: 

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej