Tropikalne noce w Polsce dadzą nam popalić. Jak je przetrwać?
W najbliższych dniach będzie się nadal lał żar z nieba. Temperatury w dzień prawie wszędzie przekroczą 30 stopni Celsjusza. Nie zaznamy też ukojenia po zmroku, bowiem czekają nas tropikalne noce. Te mogą być jednak bardzo niebezpieczne i powodować szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Co możemy zrobić, żeby się chronić przed upałami? Przedstawiamy kilka sposobów.
2024-06-27, 12:40
O zagrożeniu wysokimi temperaturami informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał alerty przed burzami i upałem. Na terenie wschodnich województw - lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko - mazurskiego, podkarpackiego i podlaskiego w czwartek w godzinach popołudniowych wystąpi też najwyższy, szósty stopień zagrożenia pożarowego.
Gwałtowne burze prognozowane są na południu Polski, gdzie wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Wiążą się one z sumami opadów od 35 mm do 50 mm i z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy jest także grad.
Uwaga na tropikalne noce
Po tak upalnych i burzliwych dniach masy ciepłego powietrza szybko się nie rozładowują i temperatura w nocy nadal jest wysoka. Gdy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, mamy do czynienia ze zjawiskiem tropikalnych nocy. To sytuacja coraz częściej obserwowana w Polsce i w całej Europie, zjawiskiem normalnym są natomiast w strefie zwrotnikowej. W związku z tym, że nie jesteśmy na nie przygotowani tak, jak mieszkańcy bardziej gorących rejonów świata, musimy bardziej zadbać o nasze zdrowie i kondycję.
Tropikalne noce mogą mieć znaczący wpływ na naszą jakość snu i szerzej na samopoczucie. Wysokie temperatury w nocy mogą prowadzić do problemów z zaśnięciem i wzrostu uczucia niepokoju. Całość może skutkować zaburzeniami snu i problemami z funkcjonowaniem w ciągu kolejnego dnia.
REKLAMA
Wysokie temperatury utrudniają nam osiągnięcie głębokiego, regenerującego snu, co może prowadzić do obniżenia jakości regeneracji. Długotrwała ekspozycja na takie warunki może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Nie tylko zmęczenie i obciążenie psychiczne
- Temperatury powyżej 20 stopni nocą to ogromny stres termiczny dla naszych organizmów i ogromny wydatek energetyczny. To może powodować kolejne problemy, możemy być zmęczeni, rozdrażnieni, możemy po prostu funkcjonować zdecydowanie gorzej. Nasze organizmy nie są przyzwyczajone do tak wysokich wartości temperatur, zarówno w dzień jak i w nocy - mówi synoptyk Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Posłuchaj
Wszystko to może być bardziej dotkliwe, gdy mieszkamy w miastach. Obszary zurbanizowane nagrzewają się bardziej niż otaczające je tereny, dlatego mówi się o kolejnym zjawisku - miejskich wysp ciepła - które może dodatkowo pogarszać naszą kondycję.
Eksperci ostrzegają również, że tropikalne noce mogą obciążać układ sercowo-naczyniowy, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze lub chorobę wieńcową. Rośnie także ryzyko udarów, dlatego o szczególne przygotowania na upalne noce po upalnych dniach proszeni są seniorzy i rodzice małych dzieci.
REKLAMA
Sposoby na nocny upał
Podstawowym zaleceniem jest odpowiednie nawodnienie organizmu i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego w ciągu dnia. Picie wody jest kluczowe, ale należy unikać przyjmowania dużych ilości płynów tuż przed snem. Można pić chłodną, ale nie lodowatą wodę, która pomoże obniżyć wewnętrzną temperaturę ciała.
By ułatwić proces termoregulacji organizmu w nocy, warto pamiętać o lekkich i przewiewnych strojach. Ważne jest nie forsowanie organizmu, a do odpoczynku poszukiwanie chłodniejszych miejsc.
Warto stosować różne metody łagodzenia skutków upałów, jak korzystanie z wentylatorów i klimatyzacji, dzięki czemu można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzację, trzeba pamiętać, aby różnica między temperaturą zewnętrzną a ustawioną na urządzeniu nie była większa niż 5-6 stopni Celsjusza - pozwoli to uniknąć szoku termicznego.
Posłuchaj
REKLAMA
Do innych sprawdzonych metod obniżania temperatury należy zaciemnianie okien czy używanie lekkiej pościeli, najlepiej wykonanej z naturalnych materiałów - to zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i pomaga ciału utrzymać komfortową temperaturę.
Lżejsze posiłki i wystrój pomieszczeń
Zmniejszenie ilości spożywanych posiłków przed snem, zwłaszcza tych ciężkostrawnych, może również przyczynić się do lepszego snu. Lekka kolacja spożyta co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać pozwoli uniknąć dyskomfortu i uczucia pełności, które mogą zakłócać sen.
Wśród innych propozycji radzenia sobie z upałami i obniżania temperatury w mieszkaniach wymieniane są np. mokre ręczniki zawieszane w oknach. Warto wyłączyć urządzenia elektryczne, które są zbędne, ponieważ ich praca również wpływa na wzrost temperatury wewnątrz.
Fani bujnej roślinności w domach chwalą również jej obecność i pomoc w walce z wysokimi temperaturami. Rośliny pomogą zadbać m.in. o właściwą wilgotność, ponieważ gdy ta jest za wysoka, potęgowane jest uczucie gorąca.
Zmiana kilku nawyków i większa troska o zdrowie i kondycję pomogą łatwiej poradzić sobie z upałami.
Czytaj także:
Mapa temperatur w czasie rzeczywistym:
REKLAMA
pg,pap,iar,IMGW,RCB
REKLAMA