Dworczyk straci immunitet w PE? Tłumaczymy, jakie warunki muszą być spełnione

Prokurator Generalny Adam Bodnar przesłał do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Michałowi Dworczykowi. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka wyjaśnia, jak wygląda procedura.

2024-08-29, 11:55

Dworczyk straci immunitet w PE? Tłumaczymy, jakie warunki muszą być spełnione
Europoseł Michał Dworczyk straci immunitet?. Foto: PAP/Leszek Szymański

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do przewodniczącej Europarlamentu Roberty Metsoli wniosek o uchylenie immunitetu europosła PiS Michała Dworczyka. O przekazaniu wniosku do PE poinformowała Prokuratura Krajowa.

Jest on konsekwencją tzw. afery mailowej.

Procedura uchylenia immunitetu europosłom

Przede wszystkim wniosek zostanie uznany za oficjalnie dostarczony kiedy przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola odczyta go na sesji plenarnej. Najbliższa sesja jest w połowie przyszłego miesiąca. Następnie wniosek jest kierowany do komisji prawnej Parlamentu Europejskiego.

Pierwsze posiedzenie tej komisji zaplanowane jest na połowę października i - jak informuje Europarlament - nie ma na razie przesłanek, by posiedzenie zostało zwołane wcześniej. Na komisji prawnej każdy deputowany, którego prokuratura chce pociągnąć do odpowiedzialności karnej składa wyjaśnienia.

REKLAMA

Decyzja europosłów

Jest wysłuchanie, inni europosłowie mogą zadawać pytania, a następnie jest podsumowująca dyskusja. Na jej podstawie komisja prawna ocenia wniosek i wyraża swoją opinię.

Na koniec raport w tej sprawie trafia na sesję plenarną na której wszyscy europosłowie decydują w głosowaniu czy pozbawić europosła immunitetu, czy nie.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej