Architektura nie może dominować nad urbanistyką. To błąd w rozwoju wielu polskich miast

2024-08-28, 22:30

Architektura nie może dominować nad urbanistyką. To błąd w rozwoju wielu polskich miast
wieża w Siedlęcinie.Foto: Adam Hawałej /PAP

- W architekturze światowej widać obecnie modę na projekty skandynawskie. Polska jest mniej znana, ale też mamy dobre projekty, choć wciąż nie mamy nagrody Pritzkera, czyli architektonicznego Nobla - mówiła Magdalena Jeleńska, autorka książki "Archistoria. Opowieść o architekturze", w audycji "Przestrzeń, design, architektura" w Polskim Radiu 24.   

Jak podkreśla Magdalena Jeleńska inspiracją do powstania książki wydanej także w Chinach, Japonii, Kanadzie i w Europie, są jej osobiste doświadczenia z klientami. Jest z wykształcenia architektem i ma za sobą wiele zrealizowanych projektów. 

- Moi klienci często nie znali tak podstawowych pojęć jak: oś, dominanta, przestrzeń. Dlatego ta książka wyjaśnia im te podstawowe pojęcia, które od stuleci przewijają się w historii architektury. Sama mam dzieci i chcę je zarazić pasją do zwiedzania, doceniania piękna architektury. To nie miał być podręcznik, świadomie nie używałam podziału historii architektury na epoki typu barok, lecz na okresy wykorzystywania nowego typu form i materiałów. Formy i materiały w historii były do siebie podobne, od budynku mieszkalnego po świątynię - tłumaczyła  Magdalena Jeleńska. 


Posłuchaj

Magdalena Jeleńska gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Przestrzeń, design, architektura") 23:59
+
Dodaj do playlisty

 

W starożytnym Rzymie pojawił się pierwszy w historii beton. W opinii autorki książki także w Polsce są zabytki znane na całym świecie takie choćby jak ceglany Malbork. Ale wieża w dolnośląskim Siedlęcinie jest także w książce pisana, choć nie jest zbyt dobrze znana szerszej publiczności. A ma unikalne, średniowieczne freski. W opracowaniu są także dokładnie opisane, najsłynniejsze budynki z całego świata.

REKLAMA

- Na świecie powstaje wiele pięknych budowli, dlatego w książce są także te obiekty bardziej znane i te o których nie pamiętamy. Zależało mi np. w rozdziale o cegle, pokazać jak wiele zabytków wykorzystuje te same technologie. Trzeba też wiedzieć, że np. w 2017 roku dom mieszkalny projektu Roberta Koniecznego, został ogłoszony najpiękniejszym domem jednorodzinnym na świecie. Nie powinniśmy mieć kompleksów do innych, wiele w naszych miastach się poprawia. Ale jest coraz większy problem z samą urbanistyką niż z doborem projektów. Za mało się o tym mówi nawet na studiach. Warszawski, stary Żoliborz zachwyca bo to jest piękne założenie urbanistyczne - mówiła Magdalena Jeleńska. 


* * *

Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Magdalena Jeleńska, architektka
Data emisji: 28.08.2024
Godzina emisji: 22.06

PR24/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej