"Za budynkami stoją idee". Natalia Szcześniak i Radosław Gajda o książce "Archistorie"

Zainteresowanie architekturą, to dobry pomysł, bo jest to coś, co na co dzień spotykamy. Ale za budynkami stoją też idee. Stąd to hasło "Good idea" - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Szcześniak. Wraz z Radosławem Gajdą, z którym współtworzy projekt "Good idea", mówiła w audycji "Przestrzeń, design, architektura" o książce "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?".

2024-08-15, 19:59

"Za budynkami stoją idee". Natalia Szcześniak i Radosław Gajda o książce "Archistorie"
Autorzy książki "Archistorie" wyjaśniają w Polskim Radiu 24, dlaczego architektura jest ważna dla nas wszystkich. Foto: Cinematographer / Shutterstock.com

Goście audycji - Natalia Szcześniak i Radosław Gajda - W 2014 roku stworzyli kanał na Youtube zatytułowany "Architecture is a good idea" ("Architektura to dobry pomysł" - red.). Jak powiedział Radosław Gajda, to hasło, które znaleźli na biennale architektury.

Twórcy projektu "Good idea": architektura to dobry pomysł

To potem przekształciło się w krótkie "Good idea", co - jak wyjaśniła Natalia Szcześniak - dobrze pasuje do zagadnienia architektonicznego, bo słowo "idea" w języku angielskim oznacza nie tylko "pomysł", ale właśnie także "ideę".

- Zainteresowanie architekturą, to dobry pomysł, bo jest to coś, co na co dzień spotykamy. Ale za budynkami stoją też idee - mówiła Natalia Szcześniak.

Twórcy projektu napisali wspólnie książkę "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?". Później postanowili "pójść za ciosem" i swoją działalność rozwinęli jeszcze bardziej - stworzyli blog, wydawnictwo, stronę z kursami i szkoleniami.

REKLAMA

Posłuchaj

Natalia Szcześniak i Radosław Gajda o książce "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?" (Przestrzeń, design, architektura) 22:55
+
Dodaj do playlisty

Pokazać architekturę szerokiej publiczności

W Polskim Radiu 24 wyjaśniali, co jest takiego w architekturze, że warto, by zainteresował się nią "zwykły człowiek".

- Chcieliśmy pokazywać szerokiej publiczności, czym jest architektura, skąd się to wszystko wzięło, dlaczego nasz świat wygląda tak, jak wygląda. Wydawało nam się, że ludzie nie mają tej wiedzy, że jest ona trudno dostępna, zwykle jest bardzo profesjonalna, a chcieliśmy zejść na poziom szerokiego dostępu do wiedzy, bo architektura, to jest po prostu środowisko, w którym żyjemy - wyjaśniła Natalia Szcześniak.

Przykładem takiej wiedzy, która jest wiedzą specjalistyczną, a mogłaby być ogólnodostępna, jest np. kolorystyka - stwierdził Radosław Gajda. - Np. jak się coś odnawia i wymyśla się kolory tak zupełnie... z głowy i się okazuje, że jeden do drugiego nie pasuje. A potem jedziemy do takiego Drezna - o którym piszemy w książce - i okazuje się, że tam zbudowano nową starówkę. Ale mimo tego, że jedne budynki udają stare, inne są zupełnie nowe, a inne zupełnie nie pasują do tego, co było wcześniej, bo są zachowane z lat 70., to wszystko tam do siebie pasuje. Kluczem był dobór kolorystyki, ale nie że wszystkie budynki są takie same, tylko że zostały skomponowane w jakiejś gamie - wyjaśnił.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Goście: Natalia Szcześniak i Radosław Gajda (autorzy książki "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?", twórcy projektu "Good idea")
Data emisji: 14.08.2024
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej