Nietrzymanie moczu u kobiet. Jak tego uniknąć? Są na to sposoby

- Dolegliwość nietrzymania moczu to dość częsta przypadłość, choć zdarza się częściej u kobiet - powiedziała dr n. med. Magdalena Broś-Konopielko, ginekolog położnik, w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24.

2024-09-04, 20:00

Nietrzymanie moczu u kobiet. Jak tego uniknąć? Są na to sposoby
Nietrzymanie moczu to temat wstydliwy dla kobiet, choć ta przypadłość jest bardziej powszechna, niż się sądzi . Foto: New Africa/Shutterstock

W opinii ekspertki młodsze kobiety zgłaszają się po poradę najczęściej dopiero po roku, a starsze - po wielu latach. Nietrzymanie moczu przez kobiety spowodowane jest samą budową anatomiczną. Zaburzenia przepony moczowo-płciowej i przebieg życia mogą skłaniać organizm do ujawnienia tej choroby. 

- Na te zaburzenia wpływają takie czynniki, jak: bycie w ciąży, urodzenie dziecka, zwłaszcza dużego, podnoszenie ciężarów, otyłość, przewlekła i wyczerpująca praca, to wszystko powoduje, że tłocznia brzuszna zbyt mocno działa i stopniowo osłabia przeponę moczowo-płciową, co prowadzi do nietrzymania moczu - mówiła dr n. med. Magdalena Broś-Konopielko.

Posłuchaj

dr n. med. Magdalena Broś-Konopielko, ginekolog-położnik gościem Polskiego Radia 24 ( Samo zdrowie) 27:27
+
Dodaj do playlisty

Przypomniała, że to zagrożenie może się zmniejszyć, gdy będziemy pamiętali, że w młodym wieku wykonujemy pewne ćwiczenia i uprawiamy sporty, które mogą po wielu latach skutkować nietrzymaniem moczu. Zalicza się do nich np. ćwiczenia na trampolinie. Podobne oddziaływanie mają takie sporty jak podnoszenie ciężarów, akrobatyka. Trzeba robić dodatkowe ćwiczenia fizyczne tylko na rzecz przepony moczowo-płciowej, aby unikać ryzyka nietrzymania moczu. Badania pokazują, że nietrzymanie moczu ma ścisły związek także z otyłością, ale nie można tylko ćwiczyć mięśni brzucha, aby zgubić kilogramy, bo to nie służy przeponie moczowo-płciowej.

- W ciąży trzeba uważać nawet na nieznaczne gubienie moczu, bo to jest problem dla 40 proc. przyszłych matek, to też jest czynnik sprzyjający depresji poporodowej. Co gorsza, duża część pacjentek bagatelizuje objawy, a te sygnały od organizmu trzeba traktować na poważnie - tłumaczyła specjalistka.

REKLAMA

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: Magdalena Broś-Konopielko, ginekolog położnik
Data emisji: 2.09.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24/SW/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej