Rekordowo niski stan rzek. IMGW alarmuje, że może być gorzej

Wysokie temperatury i długotrwały brak opadów to powody postępującej w Polsce suszy. Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną wydane zostały dla obszarów Polski wschodniej oraz centralnej. Na wielu rzekach w kraju notowane są historycznie niskie poziomy.

2024-09-05, 11:40

Rekordowo niski stan rzek. IMGW alarmuje, że może być gorzej
Niski poziom wody w Wiśle w Kazimierzu Dolnym. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Z powodu długiej suszy na wielu wodowskazach w środę odnotowano wartości najniższe w historii. Jak mówił hydrolog IMGW Dariusz Witkowski, niski przepływ wody w rzekach występuje na blisko dwustu czterdziestu stacjach pomiarowych z prawie siedmiuset.

- Najwięcej takich punktów znajduje się we wschodniej części kraju w dorzeczu Wisły, gdyż tam deficyt opadów utrzymuje się od maja. Jednak takich stacji nie brakuje także w dorzeczu Odry, szczególnie w zlewni Warty - mówił Dariusz Witkowski.

Poziom blisko rekordów lub je pobito

Rekordowo niski poziom wody notowany jest na Wiśle w Warszawie. Na stacji Nadwilanówka osiąga poziom 64 centymetrów, czyli o 4 centymetry mniej niż poprzedni rekord sprzed dwóch lat. W głównym punkcie pomiaru, na wysokości stołecznych bulwarów, Wisła ma 30 centymetrów głębokości i zbliża się do rekordu sprzed sześciu lat - czyli 26 centymetrów. Według prognoz hydrologów może go osiągnąć pod koniec weekendu.

Na Podkarpaciu poniżej historycznego minimum spadł poziom Bukowej w Rudzie Jastkowskiej i Wisłoki w Pustkowie. Podobny problem dotyczy Warty w Burzeninie w łódzkim oraz Narwi w Łomży w Podlaskiem.

REKLAMA

Rekordu nie osiągnęła jeszcze Olza w Cieszynie, choć jej głębokość to zaledwie 4 centymetry. W podwarszawskim Gusinie Wisła ma głębokość 8 centymetrów.

Największe problemy na wschodzie Polski

Nie na wszystkich rzekach stan jest jednak niski. Stan alarmowy odnotowano na Orlej i Baryczy - rzekach na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Aktualnie obowiązuje czterdzieści pięć ostrzeżeń hydrologicznych przed suszą. Hydrolodzy zaznaczają, że problem suszy w najbliższych tygodniach będzie się powiększał, zwłaszcza na wschodzie Polski. Na tym obszarze suma opadów we wrześniu ma być poniżej normy.

Czytaj także:

pg/iar/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej