Spór o lekcje religii w szkołach. "Sprytny wybieg retoryczny MEN"

- Kościół katolicki twierdzi, że rozporządzenia MEN ws. lekcji religii nie były konsultowane. A powołując się na konstytucyjną zasadę legalizmu, nie można wprowadzić czegoś, co dotyczy wszystkich, bez konsultacji. MEN odbija piłeczkę i powołuje się na dwa spotkania z biskupami - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Piegza z Onetu.   

2024-09-05, 11:07

Spór o lekcje religii w szkołach. "Sprytny wybieg retoryczny MEN"
MEN wydało rozporządzenie o łączeniu lekcji religii, gdy w klasie chce się jej uczyć mniej niż siedmioro uczniów. Foto: Dennis MacDonald/Shutterstock

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 resort edukacji uskutecznia sprytny wybieg retoryczny. - Dla MEN fakt, że zaprosiło drugą stronę, czyli Kościół katolicki na dwa spotkania i doszło do wymiany głosów, oznacza, że konsultacje społeczne się odbyły. Wiceministra edukacji Katrzyna Lubanuer stwierdziła nawet, że MEN uwzględnił cześć postulatów, które padły. Kościół katolicki uważa jednak inaczej - tłumaczył Piegza.      


Posłuchaj

Szymon Piegza gościem Jakuba Korusa (Stan rzeczy) 24:24
+
Dodaj do playlisty

 

Konferencja Episkopatu Polski skierowała petycję do Sądu Najwyższego w sprawie rozporządzenia o łączeniu lekcji religii, gdy w klasie chce się jej uczyć mniej niż siedmioro uczniów. Rozporządzenie wprowadza jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska złożyła do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją rozporządzenia, a ten wydał postanowienie zabezpieczające.

***

REKLAMA


AudycjaStan rzeczy
Prowadzi: Jakub Korus
Gość
Szymon Piegza (Onet)
Data emisji: 4.09.2024
Godzina emisji: 21.34

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej