Sprawa RARS. Wniosek o czerwoną notę Interpolu ws. Pawła Szopy
Prokuratura skierowała do Komendy Głównej Policji wniosek o ściganie czerwoną notą Interpolu Pawła Szopy, twórcy i właściciela marki Red is Bad. Biznesmen jest podejrzany ws. nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
2024-09-05, 13:07
W tym tygodniu rozpoczął się proces ekstradycyjny zatrzymanego w Londynie byłego szefa RARS Michała K. Śledczy wciąż poszukują właściciela znanej marki odzieży Red is Bad Pawła Szopy, który robił interesy z RARS.
We wtorek za przedsiębiorcą wystawiono list gończy. Z kolei czerwona nota Interpolu, jeżeli wniosek prokuratury zostanie przyjęty, oznaczałaby poszukiwania w celu aresztowania, a zarazem ekstradycji.
Rzecznik PK: podejrzany się ukrywa
Po wydaniu listu gończego za Szopą rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak komentował w Polskim Radiu 24, że biznesmen nie stawił się w prokuraturze, więc nie można wykonać czynności z jego udziałem. Wskazał, że w tym przypadku zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa.
- Żeby można było wszcząć poszukiwania listem gończym, sąd musi wydać postanowienie o tymczasowym aresztowaniu wobec danej osoby, co nastąpiło w poniedziałek. Musi też istnieć przesłanka, że dany podejrzany się ukrywa. To również niewątpliwie ma miejsce w tej sprawie - mówił prokurator.
REKLAMA
Dodał, że prokuratura posiada "pewne informacje", dotyczące miejsca, w którym może obecnie przebywać poszukiwany. Nie chciał jednak ich ujawnić. - Na tym etapie musimy tę wiedzę zachować dla siebie - argumentował.
Materiały CBA
Przypomnijmy, że 22 sierpnia prokuratura przedstawiła zarzuty Michałowi K. i Pawłowi Szopie. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
- Kolejne kłopoty Jacka Sasina? Jest zawiadomienie do prokuratury
- Sprawa Rubcowa. Rosyjski szpieg dostał wgląd do tajnych akt polskich służb
Wcześniej CBA zgromadziła materiały o charakterze niejawnym, jak również dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które złożył generalny inspektor informacji finansowej. Na dalszym etapie śledztwa inspektor złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.
REKLAMA
łl/PAP/wmkor
REKLAMA