Ruszyła kampania "Poznaj temat rosnącej wagi". "Otyłość to pandemia naszych czasów"

- Nadwaga to nie tylko problem zdrowotny, to często jest problem społeczny. Wiele zależy od czynników środowiskowych, takich jak choćby pryskanie roślin, to co jedzą hodowlane zwierzęta. Ale największym problemem jest to, że jemy więcej niż tego potrzebuje nasz organizm - mówiły Monika Rachtan dziennikarka medyczna i prof. Marzena Dominika prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w Polskim Radiu 24.  

2024-09-08, 16:00

Ruszyła kampania "Poznaj temat rosnącej wagi". "Otyłość to pandemia naszych czasów"
W Polsce i na świecie dramatytcznie rośnie liczba osób z nadwagą. Foto: Shutterstock

Otyłość to poważna choroba przewlekła, która generuje też coraz większe koszty dla systemu ochrony zdrowia. W kampanii "Poznaj temat rosnącej wagi", organizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) oraz wicemarszałek Sejmu RP Monikę Wielichowską, siły łączą eksperci wielu dziedzin. Zainaugurowano ją podczas konferencji w Sejmie 5 września, a celem jest promocja zdrowego stylu życia, ale też podniesienie - w szczególności u dzieci i ich rodziców - świadomości na temat negatywnego wpływu cukru i otyłości na zdrowie.


- Otyłość to pandemia naszych czasów i widać, że zbyt mało jest zrobione pod kątem profilaktyki - mówiła  Monika Rachtan.

 

Posłuchaj

Monika Rachtan dziennikarka medyczna i prof. Marzena Dominika prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego gośćmi Macieja Wolnego (Temat dnia) 23:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- To, że ktoś wygląda na szczupłego nie musi oznaczać, że jest zdrowy pod względem stłuszczenia narządów wewnętrznych, to może być niebezpieczne złudzenie - stwierdziła prof. Marzena Dominika.

Według światowych statystyk aż 35 mln dzieci, poniżej 5 roku życia, żyje z nadwaga lub otyłością.

- Potrzebne są działania systemowe, musimy pamiętać, że nie tylko jeden lekarz, lecz zespół specjalistów może kompleksowo wyleczyć z otyłości - przypomniała Monika Rachtan

- Trzeba uwzględniać swoje BMI, czy jest poniżej, czy powyżej 25. Istotna jest ocena stanu ogólnego pacjenta. Często mówimy o nadwadze w kontekście insulino odporności. Chodzi o nieprawidłowy metabolizm cukru, dlatego mogą się pojawiać stany zapalne w organizmie. Tam, gdzie gromadzony jest tłuszcz, np. w okolicach wątroby. Ale trzeba też pamiętać, że nadmiar tłuszczu może się odkładać np. w obrębie kości kręgosłupa, powoduje to stłuszczenie szpiku kostnego. MBI pokazuje czy mamy do czynienia z konsekwencjami otyłości, od stomatologii, poprzez ortopedię aż po endokrynologię i kardiologię. Chodzi także o różnego typu choroby metaboliczne, choćby takie jak cukrzyca - wyjaśniała prof. Marzena Dominika. 

REKLAMA

Wskaźnik BMI może być nie zawsze nieprecyzyjny, to tylko jeden z markerów, aby sprawdzić stan otłuszczenia organizmu konieczne są badania USG np. wątroby. BMI to dopiero punkt wyjścia do oceny stanu zdrowia.


***

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maciej Wolny
Goście: Monika Rachtan (dziennikarka medyczna) i prof. Marzena Dominika (prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego)
Data emisji: 8.09.2024
Godzina emisji: 15.35

PR24/SW

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej