Zmiany w sankcjach UE wobec Rosji. Bruksela uległa Budapesztowi

Unia Europejska przedłuża do połowy marca sankcje wobec osób, firm, oraz instytucji z Rosji. Z czarnej listy Bruksela, pod wpływem Węgier, skreśliła dwie osoby .

2024-09-11, 11:19

Zmiany w sankcjach UE wobec Rosji. Bruksela uległa Budapesztowi
Sankcje UE wobec Rosji potrwają dłużej - zdecydowała KE. Foto: revers/ Shutterstock

Unijnymi sankcjami nie będą już objęci matka Jewgienija Prigożina, Wioletta, oraz syn rosyjskiego oligarchy Dmitrija Mazepina, Nikita, były kierowca Formuły 1. Decyzję w tej sprawie podjęli ambasadorowie unijnych krajów w Brukseli.

Kto jest na czarnej liście?

Na unijnej czarnej liście jest ponad 2300 osób. Otwiera ją Władimir Putin, są ministrowie rosyjskiego rządu, posłowie do Dumy, członkowie Rady Federacji, oligarchowie, gubernatorzy, wojskowi, propagandyści i dezinformatorzy.

Na liście są również osoby odpowiedzialne za zbrodnie w Buczy i Mariupolu, za ataki rakietowe na cele cywilne, czy za porwania ukraińskich dzieci i ich rusyfikację.

Wśród firm objętych sankcjami są przede wszystkim te z sektora wojskowego, przedsiębiorstwa z branży lotniczej, czy stoczniowej.

REKLAMA

Jakie pomysły Węgier i Polski?

Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w lipcu Węgry zażądały zniesienia sankcji wobec rosyjskich oligarchów i przedstawiły długą listę, ale unijne kraje się na to nie zgodziły. Polska z kolei ponowiła postulat przedłużania sankcji co roku, a nie, jak obecnie co sześć miesięcy.

Czytaj także: 

Ostatecznie uzgodnione kompromisowe rozwiązanie. Sankcje będą przedłużane co pół roku i skreślone zostały tylko dwie osoby, które nota bene, wygrały w unijnym sądzie w Luksemburgu.

Zarówno matka Prigożina, jak i syn Mazepina, zostali objęci sankcjami ze względu na relacje rodzinne i według sędziów - niesłusznie.

Od kiedy działa czarna lista?

Czarna lista oznaczająca zakaz wjazdu do Unii i zablokowanie majątków w Europie zostało stworzona w 2014 roku za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Po rozpętaniu przez Rosję pełnoskalowej wojny ponad dwa lata temu została znacznie wydłużona.

REKLAMA

Posłuchaj

Unia Europejska przedłuża do połowy marca sankcje wobec osób, firm, oraz instytucji z Rosji. Skreśla jednak dwie osoby z tej listy pod wpływem presji Węgier - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej