Smog akustyczny. Mieszkańcy Warszawy planują pozwać samorząd

- W grupie obywatelskiej pojawił się pomysł pozwu Warszawy za zaniedbania dotyczące zarządzania hałasem i ochrony mieszkańców przed hałasem - mówił w Polskim Radiu 24 Alan Grinde z Fundacji Orion - Instytut Ekologii Akustycznej. 

2024-09-11, 16:20

Smog akustyczny. Mieszkańcy Warszawy planują pozwać samorząd
Samochody ze zmodyfikowanym układem wydechowym generują hałas . Foto: Shuterstock/Anton Leonchikov

Alan Grinde mówił, że w definicję hałasu "możemy wpisać wszystkie dźwięki, które prowadzą do rozdrażnienia i irytacji". - Obecnie każdy człowiek doświadcza przede wszystkim hałasu pochodzącego z transportu drogowego, kolejowego czy samolotowego - tłumaczył.

Ekspert podkreślił, że plagą są pojazdy, które mają zmodyfikowane układy wydechowe. - Jest to bardzo duży problem ze względu na dużą liczbę takich pojazdów, ale też na fakt, że samorządy czy policja niewiele z tym robią - mówił.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że grupa obywatelska, która powstała przy Instytucie Ekologii Akustycznej, rozważa pozwanie władz Warszawy za nieradzenie sobie z tymi kwestiami.

Hałas w Warszawie

- Instytut Ekologii Akustycznej prowadzi w całej Polsce prawie 40 interwencji, które wpłynęły ze strony osób zainteresowanych naszą kampanią informacyjną pt. "Wiele hałasu o hałas" - mówił.

REKLAMA

Jak tłumaczył, jedna ze spraw dotyczy hałasu w centrum Warszawy. - W głównej mierze dotyczy to hałasu związanego z pojazdami ze zmodyfikowanymi wydechami. Nocą, zwłaszcza w weekendy, takie pojazdy "terroryzują" akustycznie mieszkańców Warszawy - wyjaśniał.

Alan Grinde dodał, że jego instytut prowadzi nagrania, na podstawie których określa natężenie hałasu i częstotliwość przejazdu takich samochodów i motocykli. - Okazuje, że w ciągu pół godziny potrafi być kilkanaście takich zdarzeń - pomiędzy skrzyżowaniami ul. Świętokrzyskiej z ul. Marszałkowską czy ul. Świętokrzyskiej z ul. Emilii Plater - wyliczał.

Czytaj także:

To powoduje, kontynuował, że mieszkańcy w nocy średnio co pięć minut słyszą nagły, intensywny dźwięk.

- Ponieważ nie zostało to w odpowiedni sposób rozwiązane przez urzędników i nasza korespondencja z Biurem Ochrony Środowiska spełzła na niczym, to w grupie obywatelskiej, która zorganizowała się w centrum, pojawił się pomysł pozwu miasta stołecznego Warszawy za zaniedbania dotyczące zarządzania hałasem i ochrony mieszkańców przed hałasem - ujawnił.

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Paweł Zieliński
Gość: Alan Grinde z Fundacji Orion - Instytut Ekologii Akustycznej
Data emisji: 10.09.2024
Godzina emisji: 11.09

PR24/pkur/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej