Badał naprowadzanie pocisków za pomocą gołębi. Został laureatem pokojowego Ig Nobla

Robaki zanurzane w alkoholu, pływające martwe pstrągi, krowy z kotami na grzbietach - te i inne eksperymenty przeprowadzili laureaci 34. edycji Ig Nobla. Nagroda przyznawana jest za badania naukowe wywołujące uśmiech, a zarazem skłaniające do refleksji.

2024-09-13, 12:30

Badał naprowadzanie pocisków za pomocą gołębi. Został laureatem pokojowego Ig Nobla
Widownia rzuca papierowymi samolotami w stronę sceny. Ceremonia wręczenia Ig Nobli w auli MIT, 12 września 2024 r.Foto: Steven Senne/Associated Press/East News

W czwartek wieczorem na Massachusetts Institute of Technology (MIT) ogłoszono laureatów 34. edycji Ig Nobli. Nagroda jest przyznawana za badania naukowe, które wywołują uśmiech, a jednocześnie skłaniają do refleksji.

Mottem tegorocznej edycji rozdania nagród było prawo Murphy'ego - zasada, że "jeśli coś może pójść źle, to pójdzie".

Nagrodą m.in. 100 bilionów dolarów... zimbabweńskich

Marc Abrahams, matematyk z Uniwersytetu Harvarda i założyciel magazynu satyrycznego "Annals of Improbable Research" ("Roczniki Badań Nieprawdopodobnych"), który jest twórcą Nagrody Ig Nobla, ogłosił laureatów w 10 kategoriach. Otrzymali oni trudne do otworzenia pudełka z certyfikatami i banknoty o nominale 100 bilionów dolarów zimbabwejskich, czyli mniej więcej o wartości dolara.


100 bilionów dolarów zimbabwejskich. Fot. Michael Dwyer/Associated Press/East News
  100 bilionów dolarów zimbabwejskich. Fot. Michael Dwyer/Associated Press/East News

Tegoroczni laureaci

Pokojowego Ig Nobla otrzymał - pośmiertnie - Burrhus Frederic Skinner. Amerykański psycholog prowadził w czasie II wojny światowej eksperymenty, które "sprawdzały możliwość naprowadzania na cel pocisków za pomocą umieszczanych w ich wnętrzu żywych gołębi".

REKLAMA

Pozostałe nagrody odebrali:

  • W dziedzinie botaniki - Felipe Yamashita z Brazylii i Jacob White z USA. Naukowcy prowadzili badania nad roślinami, które udają inne rośliny. Odkryli roślinę, która upodabnia się do innych (nawet sztucznych) rozmiarem, barwą i kształtem liści.
  • Anatomii - zespół badaczy z Francji i Chile, m.in. Marjolaine Willems i Quentin Hennocq. Wykazali oni, że kierunek skrętu włosów na ciemieniu zależy od tego, czy człowiek urodził się na półkuli południowej lub północnej. U dzieci, które przyszły na świat na półkuli południowej włosy na ciemieniu częściej rosną przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a u tych z półkuli północnej skręcają się odwrotnie.
  • Medycyny - zespół badaczy ze Szwajcarii, Niemiec i Belgii: Lieven A. Shenk, Tahmine Fadaia i Christian Büchel. Naukowcy dowiedli, że placebo wywołujące skutki uboczne jest skuteczniejsze niż placebo, które nie powoduje niepożądanych efektów. W eksperymencie zastosowano rzekomo przeciwbólowe krople do nosa - u połowy badanych składające się z czystej wody, u połowy z wody z drażniącą kapsaicyną.
  • Fizjologii - badacze z Japonii i USA, w tym Ryo Okabe, Yosuke Yoneyama i Wendy L. Thompson, którzy stwierdzili, że "wiele ssaków potrafi oddychać odbytem". Eksperymenty prowadzono na gryzoniach i świniach;
  • Fizyki - Jamesa C. , który "zademonstrował i wyjaśnił umiejętności pływania martwego pstrąga". Biolog sprawdzał, jak ryby zachowują się w turbulentnych wodach i dowiódł, że w pełnym wirów nurcie ciała ryb żywych i martwych układają się tak samo.
  • Probabilistyki - zespół badaczy z Europy, m.in. František Bartoš, Eric-Jan Wagenmakers i Alexandra Sarafoglou. Naukowcy wykazali, że rzucona w powietrze moneta zwykle spada na tę stronę, którą była rzucana, czyli jeśli podrzucimy monetę orłem do góry, to z większym prawdopodobieństwem spadnie orłem do góry. Wykonali 35 tys. prób.
  • Chemii - zespół z Francji i Holandii, m.in. Tess Heeremans i Antoine Deblais. Wyróżniono ich za "zastosowanie chromatografii do oddzielenia pijanych robaków od trzeźwych". Naukowcy badali aktywne polimery – podłużne cząsteczki obecne w wielu układach biologicznych. Do badań wykorzystali rureczniki mułowe (Tubifex tubifex). Część z nich na potrzeby eksperymentu zanurzano w alkoholu.
  • Demografii - politolog Saul Justin Newman. Odkrył, że "wiele osób słynących z najdłuższego życia mieszkało w miejscach, które miały kiepskie rejestry urodzeń i zgonów". Jednak badanie wykazało, że wielu stulatków było w rzeczywistości znacznie młodszych, a przypisywana im długowieczność wynikała z błędów w rejestrach, braku dokumentów poświadczających datę urodzenia, a nawet oszustw.
  • Biologii - pośmiertnie - Saula Justina Newmana. Naukowiec w 1939 r. opublikował badania, w których sprawdzał, kiedy następują wycieki mleka z krowich wymion. Podczas badań "strzelał" z nadmuchanych papierowych toreb obok krów, na których grzbietach stały koty. Okazało się, że wycieki mleka – zmora hodowców bydła – związane są z wyrzutem adrenaliny np. pod wpływem strachu. Nagrodę odebrały córka i wnuczka Ely’ego.

Ceremonia wręczenia Ig Nobli, 12.09.2024 r. Fot. Steven Senne/Associated Press/East News
  Ceremonia wręczenia Ig Nobli, 12.09.2024 r. Fot. Steven Senne/Associated Press/East News

- Jeśli nie wygrałeś Nagrody Ig Nobla dziś wieczorem – a zwłaszcza jeśli wygrałeś – życzę więcej szczęścia w przyszłym roku - podsumował żartobliwie ceremonię Marc Abrahams.

Relacja wideo z gali wręczenia nagród:

Czytaj także:

łl/PAP, Reuters

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej