Niż genueński dotarł do Polski. IMGW alarmuje: to już się rozpoczęło

- Notujemy opady ok. 60-70 litrów wody na metr kwadratowy. Rzeki już zareagowały. Poziom wód wzrósł do stanów wysokich i ostrzegawczych. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest w tej chwili w Kotlinie Kłodzkiej - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

2024-09-13, 13:45

Niż genueński dotarł do Polski. IMGW alarmuje: to już się rozpoczęło
W województwie dolnośląskim obowiązuje najwyższy – trzeci – stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Foto: Krzysztof Cesarz/PAP

W związku z działaniem niżu genueńskiego przez Polskę przechodzi fala opadów. IMGW bije na alarm, ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia wydano dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także dla Małopolski i Śląska. We wszystkich tych regionach alerty obowiązują do poniedziałku rano.

Synoptycy informują, że wartości spodziewanych opadów wzrastają wraz z kolejnymi obliczeniami. - Obecnie jest to 350 litrów na metr kwadratowy, ale może być nawet 400 litrów. Przede wszystkim na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. To już się rozpoczęło. Notujemy ok. 60-70 litrów na metr kwadratowy. Rzeki już zareagowały. Poziom wód wzrósł do stanów wysokich i ostrzegawczych. Zagrożona jest Kotlina Kłodzka. Właśnie tam sytuacja wydaje się być najbardziej niebezpieczna - powiedział Grzegorz Walijewski.


Posłuchaj

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski gościem Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia) 14:59
+
Dodaj do playlisty

 

Norma roczna

Ile to jest 300 litrów na metr kwadratowy? - Proszę sobie wyobrazić 30 wiader z wodą po 10 litrów i powierzchnię metr na metr. Proszę wylać te 30 wiader na metr powierzchni. W zeszłym roku, w centralnej części Polski spadło tyle deszczu przez rok. Dla południowo-zachodniej części kraju to jest jedna trzecia normy rocznej - tłumaczył Walijewski. 

REKLAMA

Zagrożenie dla życia  

Trzeci stopień ostrzeżeń oznacza zagrożenie dla życia. - Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne mają trzy stopnie. Na mapach trzeci stopień oznaczany jest na czerwono. Na Dolnym Śląsku spodziewamy się wezbrań rzek nawet o 3 metry powyżej alarmu. Wielkopolska i dopływy Warty to stopień drugi. Na mapach cały czas utrzymuje się też kolor szary, co oznacza, że mamy także do czynienia z suszą - zauważył rzecznik IMGW. 

 

Polska podzielona 

Polska podzielona jest pogodowo na dwie części. - Przez połowę kraju przemieszcza się front atmosferyczny. Na wschodzie jest zdecydowanie cieplejsze powietrze, ok. 22 stopni Celsjusza. Na zachodzie, gdzie będą opady 11 stopni. W górach spadnie nawet do 20 cm śniegu. Odczuwalna dziś temperatura na Dolnym Śląsku wyniesie ok. zera stopni - tak silny będzie wiatr. W górach nawet do 160 km/godz. Wraz z nasączoną glebą stworzy to niebezpieczną kombinację. Na wschodzie będzie słońce, ciepło i przyjemnie. Na zachodzie chłodno, deszczowo i wietrznie - opowiadał Walijewski.

Autostrada do Polski 

Niż genueński formuje się na Morzu Śródziemnym, na zachód od Włoch. Jest niebezpieczny, bo niesie ze sobą ogromne ilości wilgoci z Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Wędruje "autostradą" do Polski, co prowadzi do niebezpiecznych i ciągłych opadów deszczu. Autostrada jest bezpłatna, ale późniejsze koszty mogą być bardzo wysokie. Na szczęście  sumy opadów są prognozowane na niższym poziomie niż w 1997 roku podczas powodzi tysiąclecia. 

REKLAMA

   

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Goście: Grzegorz Walijewski (rzecznik IMGW)
Data emisji: 13.09.2024
Godzina emisji: 10.42

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej