Onkolog: dzięki profilaktyce możemy ubiec chorobę

Jaka jest rola profilaktyki i edukacji w onkologii? Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. W audycji "Samo Zdrowie" prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej, opowiedział, jakie znaczenie w walce z rakiem mają: profilaktyka, edukacja zdrowotna i wywiad rodzinny.

2024-09-13, 15:49

Onkolog: dzięki profilaktyce możemy ubiec chorobę
Profilaktyka i wywiad rodzinny odgrywają ogromną rolę we wczesnym wykrywaniu nowotworów - uważa ekspert. Foto: YAKOBCHUK VIACHESLAV/Shutterstock

- Ważną rzeczą, o której zawsze mówię, jest to, żeby zebrać wywiad rodzinny. Jeżeli mamy w rodzinie zachorowania na nowotwory piersi, nowotwory jajnika, nowotwory prostaty czy trzustki, to jest wyższe ryzyko zachorowania - mówi prof. Bidziński. - A więc warto prześwietlić swoją rodzinę przynajmniej od strony dziadków, rodziców i warto sprawdzić, czy były nowotwory i jakie to były nowotwory. Lekarz, który dostanie taką informację, będzie bardziej wyczulony na możliwość wystąpienia nowotworów ginekologicznych, a nie np. pokarmowych - dodał.

Czytaj także:

Jak zaznaczył prof. Bidziński, warto obserwować swój organizm uważnie.  - Jeśli kobieta ma dolegliwości brzuszne, jelitowe i przez 2-3 tygodnie leczenie standardowe nie przyniesie poprawy, warto pójść na badanie ginekologiczne - nawet, jeśli było się na wizycie u ginekologa 3-4 miesiące temu - powiedział onkolog.

Rozmawiajmy o nowotworach w rodzinach

Ekspert wskazał na bardzo ważny aspekt dotyczący rozmówi w kręgach rodzinnych. - Skupisko myślenia w kategorii predyspozycji rodzinnych jest nowym zjawiskiem. Często ludzie się bali, bo może się okazać, że moja rodzina jest szczególnie predysponowana do chorób nowotworowych. Wolę nie wiedzieć. A przecież niewiedza to drogowskaz do porażki. Jeśli nowotwór zostanie wykryty we wczesnej fazie, to dziś onkologia potrafi nie tylko leczyć, ale i leczyć mniej traumatycznie- zaznaczył.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński o roli profilaktyki, edukacji i wywiadu rodzinnego w onkologii 24:43
+
Dodaj do playlisty

Prof. Bidziński odniósł się także do kwestii postępów w medycynie. - Dziś dzięki np. inhibitorom PARP, czyli elementom, które blokują pewne mechanizmy naprawy komórek nowotworowych, potrafimy o kilka lat wydłużyć życie pacjentki z rakiem jajnika. To są już w tej chwili sytuacje, które pokazują, że w drastycznych nowotworach możemy uzyskiwać wieloletnie przeżycia, a więc to są już choroby przewlekłe i pacjent może z nimi żyć wiele lat - podkreślił ekspert.

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Goście: prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, Krajowy Konsultant w dziedzinie Ginekologii Onkologicznej 
Data emisji: 13.09.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej