Rewolucja w polskiej szkole. Tak ma wyglądać nowy przedmiot

Projekt podstawy programowej nowego przedmiotu - edukacji obywatelskiej - został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ma on kształtować postawy obywatelskie i patriotyczne. 

2024-09-13, 18:44

Rewolucja w polskiej szkole. Tak ma wyglądać nowy przedmiot
Do szkół wejdzie nowy przedmiot. Foto: Shutterstock/Elzbieta Krzysztof

Polskie szkoły czeka kolejna duża zmiana. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt podstaw programowych dla nowego przedmiotu szkolnego - edukacji obywatelskiej. Na razie jest to efekt prac zespołu ekspertów i projekt nie jest jeszcze dokumentem ministerialnym. Konsultacje publiczne mają zostać ogłoszone w październiku i wtedy będzie można, jak zapowiada wiceministra Katarzyna Lubnauer, zgłaszać uwagi do projektu. 

Edukacja obywatelska zamiast HiT

Wiceministra zaznaczyła, że nowy przedmiot ma w nowoczesny sposób kształtować postawy obywatelskie i patriotyczne. Zastąpi on historię i teraźniejszość (HiT) wprowadzony za rządów PiS przedmiot, który, jak stwierdziła Lubnauer był "skrajnie upartyjniony". 

edukacji obywatelskiej wiceministra powiedziała, że dzięki niej "uczniowie i uczennice poznają Polskę w kontekście europejskim i globalnym". 

Nowy przedmiot ma wejść do szkół od września 2025 roku w klasach drugiej i trzeciej szkół ponadpodstawowych. Uczniów liceów i techników czekają tygodniowo dwie godziny edukacji obywatelskiej w drugiej klasie i godzina w trzeciej. Uczniów szkół branżowych czeka godzina tygodniowo zarówno w drugiej, jak i trzeciej klasie. 

REKLAMA

Nauczaniem przedmiotu zajmą się dotychczasowi nauczyciele HiT, historii i WOS, bo to oni będą mieli do tego uprawnienia. 

Poinformowała, że edukacja obywatelska nauczana będzie od września 2025 r. w klasach drugiej i trzeciej szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie liceów i techników będą mieli dwie godziny tego przedmiotu w klasie drugiej i jedną godzinę w klasie trzeciej, a uczniowie szkół branżowych - jedną godzinę w klasie drugiej i jedną w klasie trzeciej.

Zgodnie ze słowami wiceministry Lubnauer, konsultacje publiczne mają zacząć się w październiku i trwać kilka tygodni. Ministerstwo chcedo końca roku mieć gotowe rozporządzenie, które ma zostać przed 1 stycznia 2025 roku podpisane przez ministrę Barbarę Nowacką. 

Uczniów czekają poważne zadania 

Nad projektem, który został powołany w połowie maja, pracował zespół ekspercki. W skład zespołu weszli między innymi nauczyciele historii, wiedzy o społeczeństwie, HiT oraz wykładowcy. Koordynator zespołu, dr Jędrzej Witkowski, podkreślił, że celem przedmiotu jest przygotowanie uczniów do "aktywnego i świadomego zaangażowania obywatelskiego, które oparte jest na poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne i małą i dużą Ojczyznę".

REKLAMA

Podkreślił, że jego zespół postawił sobie trzy cele. "Chcemy, żeby młodzi ludzie rozumieli najważniejsze procesy i zjawiska w życiu społecznym i politycznym, żeby się interesowali wybranymi zjawiskami, żeby na bazie rzetelnie dobranych informacji, ale też własnych wartości formułowali opinie na ten temat i w końcu, żeby potrafili oddolnie rozwiązywać obywatelsko problemy społeczne" - wyjaśnił.

Dodał, że ważnym elementem edukacji obywatelskiej będą działania obywatelskie. Przez dwa lata nauki przedmiotu każdy uczeń i uczennica będzie musiał zrealizować przynajmniej cztery działania, przy czym uczniowie będą sami wybierać, które z działań zrealizują. "To może być sonda uliczna, to mogą być obchody rocznicowe, to może być spotkanie z radnym, to może być zbiórka publiczna lub wolontariat" - wymienił Witkowski.

Zaznaczył, że kolejnym ważnym elementem przedmiotu będzie projekt edukacyjny. "Będziemy zakładali, że uczniowie w małej grupie zrealizują przynajmniej jeden przez dwa lata projekt albo społeczny albo badawczy" - mówił.

Wycofywanie HiT-u

Począwszy od roku szkolnego 2024/2025, przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie już wykładany w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych I stopnia, liceów ogólnokształcących dla dorosłych z zajęciami stacjonarnymi oraz w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z zajęciami zaocznymi. W kolejnych latach, przedmiot ten również ma zostać wycofany z nauczania w dalszych klasach i semestrach tych szkół, aż do jego całkowitego usunięcia w roku szkolnym 2025/2026. Historia i teraźniejszość nie będzie również nauczana w drugiej klasie liceum ogólnokształcącego i technikum, a w roku szkolnym 2026/2027 - w trzeciej klasie technikum.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej