Stan klęski żywiołowej w Austrii. Ostrzeżenie przed "masowymi powodziami"

Ulewne deszcze wciąż pogarszają sytuację powodziową w Austrii. Szczególnie dramatyczna sytuacja jest w Dolnej Austrii, gdzie znajduje się Wiedeń. W regionie ogłoszono w niedzielę stan klęski żywiołowej. Władze ostrzegły przed "masowymi powodziami".

2024-09-15, 09:47

Stan klęski żywiołowej w Austrii. Ostrzeżenie przed "masowymi powodziami"
Powódź w Neulengbach (północno-wschodnia Austria). Foto: HELMUT FOHRINGER/AFP/East News

Dolna Austria znajduje się na wschodzie kraju, graniczy ze Słowacją i Czechami. Zastępca gubernatora regionu Stephan Pernkopf poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę konieczne były ewakuacje mieszkańców. Dodał, że zalanych lub zablokowanych jest wiele szklaków komunikacyjnych - zarówno kolejowych, jak i drogowych. Ostrzegł przed "masowymi powodziami".

Co gorsza, w najbliższych godzinach, jak powiedział agencji APA Pernkopf,  w regionie spodziewane są kolejne obfite opady deszczu. Podobnie będzie wyglądać sytuacja w Burgenlandzie i Styrii. Z kolei w Górnej Austrii, Salzburgu i Tyrolu opady będą przybierać na sile od niedzielnego popołudnia.

Austria szykuje się na najgorsze

Służby ratownicze przygotowane są na dalsze pogarszanie się sytuacji powodziowej. Władzy ostrzegają osoby podróżujące przez miejscowości położone w górach, by uważały na powalona drzewa i wzbierające okoliczne rzeki.

Posłuchaj

Korespondent IAR o trudnej sytuacji w rejonie Wiednia i czeskiej granicy 0:52
+
Dodaj do playlisty

Główny szlak, prowadzący z Wiednia do włoskiej granicy, jest przejezdny. – Jadę spod Częstochowy do Villach. Nie ma tragedii. Deszcz padał z przerwami. Nie powiem, wiatr wiał momentami bardzo silny – mówił IAR kierowca polskiego autobusu.

REKLAMA

185 litrów wody na metr kwadratowy

Według specjalistów Federalnego Instytutu Geologii, Geofizyki, Klimatologii i Meteorologii w niektórych regionach Austrii ilość opadów w ciągu ostatnich kilku dni znacznie przekroczyła średni poziom opadów we wrześniu. W Weyer (Steyr-Land) od czwartku do sobotniego popołudnia spadło już ponad 185 litrów na metr kwadratowy.

Ze względu na trwające opady deszczu w wielu miejscach sytuacja pogarsza się. W gminie Schwertberg sytuacja wzdłuż rzeki Aist woda osiągnęła punkt kulminacyjny w sobotni wieczór. Poziom rzeki jednak nadal rośnie, a mieszkańcy doliny zostali uprzedzeni o zagrożeniu, aby mogli szybko zareagować. Stany alarmowe zostały również przekroczone na rzekach Voeckla, Ager, Traun, Alm, Krems i Enns na południu kraju.

Przekroczony stan alarmowy na Dunaju

Nieustannie rośnie poziom Dunaju. W Mauthausen został już przekroczony stan alarmowy, a w Linz ma to nastąpić w niedzielę w ciągu dnia. W ramach środków ostrożności w sobotę wieczorem wprowadzono alarm powodziowy w Mauthausen, Grein i Saxen. Bariery przeciwpowodziowe postawiono również w Langenstein.

Stany ostrzegawcze zostały także przekroczone na rzekach Enns i Inn, zaś poziom wody stale rośnie. Z tego powodu w Schärding am Inn już w piątek rozpoczęto montowanie mobilnych barier przeciwpowodziowych.

Górna Austria także zagrożona

Z kolei w Górnej Austrii w ciągu ostatniej doby 330 jednostek straży pożarnej brało udział w ponad 600 akcjach ratunkowych. W działania zaangażowanych było ponad 4500 strażaków. Według dowództwa Państwowej Straży Pożarnej w Górnej Austrii wyzwaniem jest łączna liczba działań na terenie całego kraju związkowego. W nocy utrzymywany był podwyższony poziom gotowości operacyjnej.

Jednocześnie Państwowa Służba Hydrograficzna ostrzega, że niska granica opadów śniegu, wynosząca około 800 metrów, spowoduje w najbliższych dniach na południu Górnej Austrii dalsze powodzie. Wynika to z faktu, że obecnie śnieg, pochłania część wody, a zostanie ona uwolniona gdy temperatura wzrośnie, a pokrywa śnieżna zacznie topnieć.

Nadal zamknięta pozostaje część austriackich linii kolejowych. Od soboty OeBB obsługuje połączenia między Wels i Gruenau, Rottenegg i Aigen-Schlägl oraz Grein Stadt i St. Nikola komunikacją zastępczą.


Wspólne specjalne "Raporty powodziowe" Polskiego Radia na trzech antenach: Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24 w niedzielę w godz. 12-14, 16-18 i 21-23. 


Czytaj także:

IAR/PAP/WR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej